“Koronavirüs aşıları tarlada yetişecek”
Haber
22 Eylül 2021 - Çarşamba 17:33 Bu haber 737 kez okundu
 
“Koronavirüs aşıları tarlada yetişecek”
Amerika Birleşik Devletleri’nden bir grup bilim insanı, şuan koronavirüs aşısında kullanılan mRNA teknolojisini kullanarak yenilebilir kovid-19 aşısı üzerinde çalışıyor.
DÜNYA Haberi
“Koronavirüs aşıları tarlada yetişecek”

California Üniversitesi Riverside'daki (UCR) bilim insanları, Pfizer-BioNTech ve Moderna’nın aşılarını geliştirmek için kullanılan mRNA teknolojisi ile “yenilebilir koronavirüs aşısı” araştırmaları için 500 bin dolarlık bütçe sağlandı.

 

Bitkiler “aşı fabrikası” olacak

 

Yapılacak çalışmalar ile bilim insanları, koronavirüs aşısı içeren sebzeler yetiştiriyor. Diğer yandan araştırmasının odak noktası, koronavirüs aşıları ile son dönemde popüler bir bileşen olan mRNA veya haberci ribonükleik asitler. Bu araştırmadaki hedef, yenilebilir bitkileri, bağışıklık aşılarında kullanılan geleneksel adenovirüsle değil, mRNA ile “aşı fabrikalarına” dönüştürmek.

 

Herkes kendi aşısını yetiştirecek

 

Ayrıca UCR'nin Botanik ve Bitki Bilimleri Bölümü'nde baş araştırmacı ve doçent olan Juan Pablo Giraldo, şunları söyledi: "Tek bir bitki bir kişiyi aşılamak için yeterli mRNA üretecek. Bu deneyleri ıspanak ve marulla yapıyoruz ve insanların kendi bahçelerinde yetiştirme konusunda uzun vadeli hedeflerimiz var. Çiftçiler mRNA aşılarını tarlalarında da yetiştirebilir.”

 

Aşı konusunda çekincesi olanlar yönelebilir

 

Öte yandan bilim insanları, başarılı oldukları takdirde, aşıların uzun mesafelere çok daha kolay taşınabileceğini ve aşı konusunda çekincesi olan kişilerin bu sebzelere yönelebileceklerini söyledi. Mevcut mRNA aşılarının -90 derecedeki sıcaklıklarda saklanması gerektiğinden lojistik işlemleri hem pahalı hem de zaman alıcı oluyor. Özellikle de yoksul ülkelere aşıların ulaştırılmasını güçleştiriyor.

 

Diğer yandan aşı üreticileri, mRNA teknolojisini grip aşısı da dahil olmak üzere diğer aşılara uygulamak için çalışıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: yenilebilir koronavirüs aşısı, tarlada korona aşısı, koronavirüs aşısı yetiştirmek,
Yorumlar
Haber Yazılımı