Köpeklerde başarılı olurlarsa insan ömrünü uzatacaklar
Haber
28 Mayıs 2021 - Cuma 21:49 Bu haber 2660 kez okundu
 
Köpeklerde başarılı olurlarsa insan ömrünü uzatacaklar
ABD'de bulunan bir teknoloji şirketi, yüzlerce köpek üzerine yapacağı araştırma ile köpeklerin ömrünü 6 aydan 3 yıla uzatmayı hedefliyor.
BİLİM Haberi
Köpeklerde başarılı olurlarsa insan ömrünü uzatacaklar

ABD’de bulunan bir teknoloji firması, insanların en sadık dostları olan köpeklerin de tıpkı insanlar gibi daha uzun yaşamaları için bir proje başlattı. Yapılacak çalışma ile köpeklerin ömrünü ilk etapta 6 aydan 3 yıla kadar uzatılması hedefleniyor.

Teknoloji ilerledikçe bilim insanları insan ömrünün uzatılması için araştırma ve çalıştırmalarını artırdı. Araştırma yapılan yerlerin başında da ABD menşeli dev teknoloji firmalarının bulunduğu meşhur Silikon Vadisi geliyor.

ORTAK AMAÇ 

İnsan ömrünün uzatılması ile ilgili fikirler uzun süreli bisiklet kullanmak ve ya aralıklı oruç tutmak ile başladı. Lakin bir takım bilim insanı yaş meselesinde takıntılı olan insanları bir sürü hap almaya, beyinlerine kök hücre nakletmeye veya vücutlarına genç insanların kanını enjekte etmeye ikna etti.

Ama bu şekilde ömür uzatma girişimlerinin işe yaradığı şu ana kadar kanıtlanmasa da Celine Halioua isimli kişi, bu araştırmaları büyüttü ve ömür uzatma işine köpekleri de ekledi.

İNSANLARDA İSTEYECEK

Kendisi sinirbilimci olarak bilinen Halioua, başlatılan çalışma hakkında şunları söyledi: "Köpeklerin yaşlanma süreci insanlara benziyor. Köpeklerle birlikte geliştik ve bizimle ortak bir ortama sahip oldular. Diğer yandan köpeklerde zamanla yaşın getirdiği hastalıklarla meydana geliyor. Eğer ömür uzatmayı köpekler için yapabilirsek, insanlar da isteyecek."

Ancak Halioua, uzun yaşam için gerekli olan ilaçların ortalama ömrünün 10-13 yıl olan köpekler üzerinde güvenle edebileceğini söyledi. Bu kapsamda girişimci, şirketin yüzlerce hayvanı ve sahibini işe alacağını duyurdu. Öncelikle çalışmaların daha kısa ömürlü olan daha büyük ırklar için başlayacağını ilerleyen aşamalarda çalışmaya tüm ırkların dahil edileceğini söyledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Köpeklerde, başarılı, olurlarsa, insan, ömrünü, uzatacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı