Karadeniz'i ölüm getiren tomruk kapladı
Haber
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:11 Bu haber 470 kez okundu
 
Karadeniz'i ölüm getiren tomruk kapladı
Sinop'ta yaşanan korkunç selde, suların etkisiyle bir çok can kaybına neden olan ve Karadeniz'e dökülen tomruklar denizi adeta örtü gibi kapladı.
GÜNDEM Haberi
Karadeniz'i ölüm getiren tomruk kapladı

Karadeniz son günlerde yaşanan sel felaketleriyle boğuştu. Nerdeyse tüm Karadeniz illerinin etkilendiği sel felaketlerinde hem can hem de mal kayıpları yaşandı. Özellikle yağışların etkili olduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi, adeta harabe bir şehre dönüştü. Felakete dair AFAD tarafından yapılan açıklamada, Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınlarından ciddi bir şekilde etkilendiği belirtilmişti.

 

SULARIN ETKİSİYLE ÇEVREYE BÜYÜK ZARAR VERDİ

 

Sel felaketinden etkilenen illerin başında gelen Sinop'a bağlı Ayancık ve Türkeli ilçelerinde meydana gelen şiddetli yağış dev ağaç kütlelerini de yerinden kaldırdı. Yüz kilonun üstünde olan dev tomruklar suların etkisiyle çevreye büyük zarar verdi.

 

TOMRUK ÖRTÜSÜ OLUŞMAYA BAŞLADI

 

Yağışların bitmesi ile birlikte tomruklar Karadeniz'de birikmeye başladı. Biriken dev tomrukları Karadeniz'i örtü gibi kapladı. Devlete ait olan bu tomrukları kimsenin almasına izin verilmiyor.

Ekipler ise tomrukları denizden çıkarmak için yoğun mücadele ediyor.

 

TOMRUKLARIN ALTINDA ÖLÜ ÇIKARDILAR

 

Öte yandan Sinop'un Sarıkum mevkisinde çiftçilik yapan bir vatandaş, "Sel aldı götürdü. Bu tomruklar da sahile geldi. Ölü varsa biz de buradan takip ediyoruz. Tomrukların da altında ölü buldular. Şu anda tomrukları topluyorlar. Çöp ,odun, tomruk her şey var sahilde. Keşke böyle bir şey yaşanmasaydı" ifadelerini kullandı. 

 

SAHİLDE YOK YOK

 

Bir diğer çevre sakini de, "Bizler buradan taşıma, ulaştırma işlemine bakıyoruz. Arama-kurtarma ekibi ile birlikte cenazeyi taşıdık. Ölü var mı diye bakıyoruz. Geziyoruz sahilleri. Tüp, tahta, buzdolabı, ceset, hayvan ölüleri çıkıyor. Bir sürü can kaybı var" dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tomruk, Karadeniz, Sinop sel, Kastamonu sel, bozkurt sel, hes felâketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı