Karadeniz felaketi yaşadı
Haber
13 Ağustos 2021 - Cuma 10:18 Bu haber 445 kez okundu
 
Karadeniz felaketi yaşadı
Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), meydana gelen sel nedeniyle Kastamonu'da 25, Sinop'ta 2 kişinin hayatını kaybettiğini, Bartın'da kaybolan bir kişiyi arama çalışmalarının sürdüğünü duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Karadeniz felaketi yaşadı

Karadeniz son günlerde yaşanan sel felaketleriyle boğuşuyor. Nerdeyse tüm Karadeniz illerinin etkilendiği sel felaketlerinde hem can hem de mal kayıpları yaşandı. Özellikle yağışların etkili olduğu Kastamonu’nun Bozkurt ilçesi, adeta harabe bir şehre dönüştü. Ayrıca AFAD tarafından yapılan açıklamada, 2 gün önce Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınlarından ciddi bir şekilde etkilendiği belirtildi.

 

27 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

 

AFAD tarafından seldeki felaketteki son duruma göre, Bartın’ın Ulus ilçesi, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop’un Ayancık ilçelerinin selden etkilendiği belirtilerek, afetin hemen ardından tüm ilgili kurumların personel ve araç desteğiyle tahliye, arama-kurtarma ve müdahale çalışmalarına başladığı vurgulandı. Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu'da 25, Sinop'ta 2 vatandaşın hayatını kaybettiği ifade edilerek, Bartın'da kaybolan 1 vatandaşı arama çalışmaları devam ettiği bildirildi.

 

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

 

Bartın’ın Ulus Akörensöküler köyünde kaybolan bir vatandaşı arama çalışmalarının AFAD, itfaiye, UMKE ve jandarma ekipleri ile sürdürüldüğü, Sinop Ayancık ve Kastamonu Bozkurt ilçelerinde arama ve kurtarma ekipleri tarafından çalışmalar aralıksız devam ettirildiği bildirildi. Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel İdaresi, İHH ve YEDAŞ personel ve araçları görev yaptığı belirtildi.

 

VATANDAŞTAN YARDIM TOPLANACAK

 

Diğer yandan Türkiye'de yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan karara göre, Türkiye'de yakın zamanda yaşanan yangın ve seller ile bundan sonra meydana gelecek benzeri afetler sonrasında uygulanmak üzere, genel hayatı olumsuz etkileyen şartların iyileştirilmesine katkı sağlaması amacıyla insani yardım kampanyası başlatılacak.

 

ERDOĞAN BOZKURT’A GİDECEK

 

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sel felaketinin yaşandığı Kastamonu'nun Bozkurt ilçesine giderek buralarda incelemelerde bulunacak.

 

YAĞIŞLAR ETKİSİNİ KAYBEDİYOR

 

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğünün yaptığı açıklamaya göre 11 Ağustos'ta Bartın Ulus'a 302,4 mm, Kastamonu Küre'ye 198 mm, Pınarbaşı'na 167 mm, Azdavay'a 145 mm, İnebolu'ya 123 mm, Abana'ya 122 mm, Bozkurt'a 126,5 mm, Sinop merkeze 83,8 mm, Ayancık'a 240,5 mm, Boyabat'a 76,6 mm, Dikmen'e 54 mm, Erfelek'e 78,6 mm, Gerze'ye 72,4 mm, merkeze 83,8 mm ve Türkeli'ne 88,8 mm yağış düştüğü ifade edildi. Açıklamada ayrıca, sel felaketlerinde Kastamonu'da 34 personel ve 7 araç ile 571 kişiye, Bartın'da 21 personel ve 7 araç ile 207 kişiye, Sinop'ta 15 personel 4 araç ile 55 kişi olmak üzere toplamda 70 personel ve 18 araç ile 833 kişiye psikososyal destek hizmetinin sunulduğu kaydedildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bozkurt sel felaketi, Kastamonu Bozkurt ilçesi, Karadeniz'de sel felaketi, Bartın sel felaketi, Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre, Pınarbaşı, sel felaketinde son durum,
Yorumlar
Haber Yazılımı