Karadeniz’de sular ısınıyor, NATO tatbikatı başladı
Haber
28 Haziran 2021 - Pazartesi 20:05 Bu haber 458 kez okundu
 
Karadeniz’de sular ısınıyor, NATO tatbikatı başladı
Rusya'nın tüm itirazlarına rağmen ABD ve NATO'lu müttefikleri, Ukrayna kıyılarında yaklaşık 5 bin askerin katılımıyla Sea Breeze-2021 (Deniz Esintisi) tatbikatını başlattı.
DÜNYA Haberi
Karadeniz’de sular ısınıyor, NATO tatbikatı başladı

1997 yılından bu güne 21 defa yapan tatbikata 32 ülke, 5 bin asker, 32 gemi, 40 uçak, 18 özel operasyon ve dalış timi katılıyor. Bu seneki tatbikata katılacak ülke sayısının ise tarihteki en yüksek sayı olacağı ifade ediliyor.

11 TEMMUZ’A KADAR DEVAM EDECEK

NATO'nun tatbikattan yararlanarak Ukrayna’ya modern silah ve mühimmat sağlayacağını iddia eden Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus ordusunun tatbikatı yakından izleyeceğini belirtmişti. Bugün başlayan tatbikat, 2 hafta sürecek. NATO müttefiki olan Türk Deniz Kuvvetleri de 23 Haziran’daki duyurusunda, Türkiye’nin tatbikata TCG Barbaros firkateyni ve 1 karargah subayı ile katılacağını açıklamıştı.

NATO İLE İŞBİRLİĞİ GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Türkiye’nin Karadeniz’e kıyısı olmasına rağmen tatbikata yalnızca bir gemi ile katılması şüphesiz olumlu bir tavır olduğunu yorumlayan uzamanlar göre Türkiye’nin katılımının Rusya tarafında olağanüstü bir gelişme olarak değerlendirileceğini sanılmıyor. “Tatbikata hiç katılmamak Türkiye için bir devrim demek olurdu diyen uzmanlar: “NATO ittifakının eylemleri ortada. Güneyde Suriye’de PKK’ya silah gönderen ve Kuzey Doğu Suriye Özerk Yönetimi adı altında sözde Kürt bölgesi yaratmaya, Doğu Akdeniz’de Mavi Vatanımıza ve KKTC’nin varlığına el koymaya, Yunanistan’ı Türkiye karşıtı silahlandırmaya çalışan ittifak, şimdi de kuzeyimizde ‘Gunboat’ diplomasisi yürütüyor ve Karadeniz’i gerginlik sahasına dönüştürüyor. Dolayısıyla ulusal güvenliğimiz, milli çıkarlarımız ve artan derecede bölgesel barış, NATO ile işbirliğini gözden geçirmeyi zorunlu kılıyor” ifadelerini kullandılar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: NATO, NATO tatbikatı, NATO Karadeniz tatbikatı, Sea Breeze-2021, Deniz Esintisi tatbikatı, Rusya NATO,
Yorumlar
Haber Yazılımı