Karadeniz’de sel felaketi: 330 kişi kayıp
Haber
13 Ağustos 2021 - Cuma 20:19 Bu haber 781 kez okundu
 
Karadeniz’de sel felaketi: 330 kişi kayıp
Karadeniz illeri son günlerde aşırı yağışların yol açtığı sel felaketiyle boğuşuyor. Meydana gelen sel felaketinden sonra bölgeye giden CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, sel sularına gömülen Kastamonu’ya bağlı Bozkurt ilçesinde 330 kayıp başvurusu yapıldığını duyurdu.
GÜNDEM Haberi
Karadeniz’de sel felaketi: 330 kişi kayıp

SEL NEDEN AFETE DÖNÜŞTÜ?

 

Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde onlarca kişinin hayatını kaybettiği, binaların suya gömüldüğü selin neden meydana geldiği ile ilgili birçok iddia var. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yalanladığı iddialardan birisi de yağış la birlikte baraj kapaklarının (Hidroelektrik Santralleri-HES) açılması nedeniyle yaşandığı belirtiliyor. İddialara göre özellikle Bozkurt ilçesinde baraj kapağının açılması ile birlikte onlarca apartman su altında kaldı. Hatta ilçenin neredeyse tamamı suya gömüldü.

 

VERİLEN RAKAMIN GERÇEĞİ YANSITMADIĞI İDDİASI

 

Diğer yandan çok sayıda kişinin kayıp olduğu bilgisi de var. Ancak şu ana kadar kayıplarla ilgili açıklanmış resmi bir rakam yok. AFAD şuana kadar Kastamonu ve Sinop’ta toplam 31 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ancak sosyal medyada, sağlık çalışanları, arama kurtarma ekipleri ve doktorlar kendilerinden çok sayıda ceset torbası istendiğini ve kayıp sayısının yüzleri aşabileceğini ifade ediyor.

 

AFAD'A 330’UN ÜZERİNE KAYIP BAŞVURUSU YAPILDI

 

Konuya ilişkin konuşan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise kendilerine ulaşan bilgilere göre sel faciası sonrası AFAD'a 330’un üzerine kayıp başvurusu yapıldığını söyledi. Sosyal medyadan canlı yayın yapan Engin Altay, "Panik havası olmasın şüphesiz ama burada onlarca yakınını arayan insana rastladım. AFAD'a 330’dan fazla kayıp başvurusu yapıldığı bilgisi bizde var” diye konuştu.

 

SAHİLLERDEN CESETLER TOPLANIYOR

 

“Tablo size yansıtıldığından çok vahim durumda" diyen Engin Altay, "Yerinde görmüş ve yaşamış biri olarak söylüyorum; tablo vahim. Sahillerden cesetler toplanıyor bunu Türkiye'nin bilmesi lazım. İnebolu'da bir fabrikanın soğuk hava deposunda cesetler tanı konulana kadar oraya toplanıyor. Şu anda Sinop Ayancık'ta da ben çok net biliyorum 7 ölü var. Burada ölü sayısının çok olacağını maalesef öngörüyoruz" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kastamonu Bozkurt sel felaketi, Bozkurt'ta kaç kişi öldü, Karadeniz sel felaketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı