Kapitalizmin büyüsü bozuldu: GameStop
Haber
31 Ocak 2021 - Pazar 03:27 Bu haber 72 kez okundu
 
Kapitalizmin büyüsü bozuldu: GameStop
Piyasalar günlerdir sıradan olmayan bir süreç yaşıyor. Nedeni ise, Melvin Capital isimli fonun GameStop şirketi üzerinden oynadığı oyunun açığa çıkması.
DİĞER Haberi
Kapitalizmin büyüsü bozuldu: GameStop

Daha önce insanların içinde örgütlenerek ülkelerde devrimler yaptığı sosyal medya, bu sefer finans dünyasında devrim olmasına neden oldu.

Zenginlerin daha zengin olmak için oynadığı oyun sosyal medyada bozuldu.

Herşey Amerikan merkezli Melvin Capital Fonu'nun bilgisayar oyunları satan zincir mağazaları olan GameStop'u hedef almasıyla başladı.

Büyük yatırımcı fonları, oyunu söyle oynuyor. Fonlar, hisse fiyatının düşeceğini tahmin ettikleri şirketlerin hisselerini belli bir ödünç alma ücretiyle alıyor. Sonra aldıkları bu hisseleri o anki ücretle ellerinden çıkarıyor.

Örnek; Bir yatırım fonu, A şirketinin iflas edeceğini veya iflasın eşiğine geleceğini öngörüyor ve bu şirketten ödünç 10 hisse alıyor. Sonra bu yatırım fonu, diyelim ki ödünç aldığı 10 hisseyi hisse başına 10 dolardan satıyor. Sonra beklemeye başlıyor.

Varsayalım ki fonun öngörüsü tutu ve A şirketi iflasın eşiğine geldi ve hisse fiyatı 10 dolardan 1 dolara indi. İşte bu noktada yatırım fonu, batık durumda olan şirketten 10 hisseyi 1 dolardan satın alıp ödünç aldığı 10 hisseyi bu şekilde iade ediyor.

Fon şuradan kâr ediyor: Ödünç aldığı 10 hisseyi hisse başı 10 dolardan sattı. Yani 100 dolar kazancı oluyor. Sonra ödünç aldığı hisseleri iade edeceği için piyasadan hissesi 1 dolara düşmüş şirketin 10 hissesini 10 dolardan alıp iade ediyor. Fona, ödünç alma bedelini ve topladığı hisse bedellerini (20 dolar) çıkardığı zaman kar olarak 80 dolar kalıyor. Yani fon, firmanın batacağını öngörüp adım attı ve hiç maliyete girmeden 80 dolar kazanmış oluyor. Borsada bu yönteme açığa satma (short selling stock) deniyor. Bun başka bir tabirle firmanın yok oluşundan beslenmek denir. Vahşi kapitalizmin büyülü bir oyunu.

YÜKSEK KÂR HAYALİNDEN İFLASA

GameStop ve Melvin Capital'in durumu ise şöyle: Yaklaşık 13 milyar dolar değeri olan Melvin Capital yatırım fonu, 16-17 dolar arasında hisseleri seyreden GameStop isimli video oyun satan bir şirketin hisselerinin dibe vuracağını düşünerek hisselerini ödünç aldı. Amaç, hisselerin dibe vuracağını düşünüp kazanç elde etmekti.

Ancak Melvin Capital’in bu adımı daha çok küçük alıcılar ve sıradan insanların yer aldığı sosyal medya platformu Reddit'te fark edildi. Bu noktada grup üstünden örgütlenen insanlar, GameStop hisselerini hızla almaya başladı. Talep artışına bağlı olarak hisse fiyatları yükselişe geçti.

Eylemin duyulmasıyla beraber, Elon Musk’tan Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez'e kadar pek çok isim eyleme destek olmaya başladı. Nitekim 28 Ocak 2021 itibariyle GameStop’ın hisseleri 340 dolar gibi bir seviyeye çıktı.

Melvin Capital ödünç aldığı hisseleri iade etmekle yükümlüydü. Ancak 16 dolardan sattığı hisseleri geri almak istediğinde hisse başına neredeyse 330 dolar fazla ödeme yapmak zorunda, yani daha önce 16 dolardan sattığı hisseyi şimdi en az 340 dolar ödeyerek almak zorunda, çünkü hisseyi ödünç almıştı ve iade etmek zorunda. Bu noktada neredeyse 5 milyar dolar kaybı olan fon, iflasını açıkladı.

WALL STREET'TE ENDİŞE HAKİM

Aslında oynan oyun yeni değil. Zengin zümrenin daha zengin olmak için kullandığı bir yöntem. Ancak bu sefer işin içine küçük yatırımcılarda girince Wall Street zenginlerini endişe sardı. Çünkü bu sefer yenilen büyük balık oldu. Açığa çıkan oyun 13 milyar dolar ve süper zenginlerin içinde olduğu bir fonun batmasına neden oldu.

Fonda süper zenginler olduğu ve karşı atağı yapanlar sıradan insanlar olduğu için bu adım bir 'sınıf çatışması' olarak da değerlendirildi. Ve Wall Street, Beyaz Saray’a serbest piyasaya müdahale için çağrı yaptı! Beyaz Saray ne yapacağını düşünürken, hisse alım satımı yapılan Robin Hood adlı site, Gamestop, Nokia, Blackberry gibi firmaların hisse alım satımını askıya aldı.

Bu sefer sosyal medyadan örgütlenen insanlar, vahşi kapitalizmin maskesini düşürdü. Eylemin bilançosu sanal dünyada giderek artıyor. Büyük fonların zararı 100 milyar dolara yaklaştı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Kapitalizmin, büyüsü, bozuldu:, GameStop,
Yorumlar
Haber Yazılımı