Kanlı Ay Tutulması Gerçekleşti!
Haber
16 Mayıs 2022 - Pazartesi 21:47 Bu haber 990 kez okundu
 
Kanlı Ay Tutulması Gerçekleşti!
2022 senesinin ilk kanlı ay tutulması Türkiye saati ile bugün gerçekleşmiş oldu. Özellikle ifade edilmesi gerekir ki kanlı ay tutulması en mühim gökyüzü olaylarından bir tanesi olarak kabul edilmekte. Bu mükemmel görüntü ise yalnızca 1,5 yılda bir gözlemleniyor.
DÜNYA Haberi
Kanlı Ay Tutulması Gerçekleşti!

Yapılan araştırmalara göre bir sonraki kanlı ay tutulması 6 ay sonra ortaya çıkması oldukça yüksek bir ihtimal olarak karşımıza çıkmakta.

Ay Tutulmasını İzleyemeyenler İçin Müjde

2022 senesinin ilk kanlı ay tutulması Türkiye saati ile bu sabah gerçekleşmiş oldu. Bu bağlamda ilk kanlı ay tutulmasını canlı olarak izlemeyen kişiler için Slooh gözlemevleri ve NASA ilk kanlı ay tutulmasını canlı bir şekilde saniye saniye yayınlamış oldu. Geçtiğimiz ay sonbahar mevsiminde fırlatılmış olan NASA’nın Lucy uzay aracı, bu hafta sonu gerçekleşmesi büyük olan ilk kanlı ay tutulmasını 103 milyon kilometre uzaklıktan fotoğraflamış oldu.

NASA’dan Önemli Bir Açıklama Geldi

2022 senesinin ilk kanlı ay tutulması gerçekleşmiş oldu. Bu noktada ilk kanlı ay tutulmasını canlı olarak izleyemeyen kişiler hem NASA hem de Slooh gözlemevleri canlı bir şekilde saniye saniye o mükemmel kareleri yayınlattı.

NASA her sene yaklaşık iki ay tutulması ortaya çıktığını bu kapsamda diğer tam ay tutulmasının kasım ayında gerçekleşmesinin yüksek ihtimal olduğunu ifade etti. Bu sebepten dolayı 2025 senesi mart ayına kadar da herhangi bir tam ay tutulması meydana gelmeyecek.

Kaynak: Editör: Ferhat Çolak
Etiketler: Kanlı, Ay, Tutulması, Gerçekleşti!,
Yorumlar
Haber Yazılımı