Kanada Türkiye’ye İHA teknolojisi satmayacak
Haber
13 Nisan 2021 - Salı 10:31 Bu haber 156 kez okundu
 
Kanada Türkiye’ye İHA teknolojisi satmayacak
Kanada, insansız hava araçları teknolojisini Türkiye’ye satmayacak. Sebep ise Türkiye’nin ürettiği insansız hava araçlarının Dağlık Karabağ’daki çatışmalarda Azerbaycan ordusu tarafından Ermenistan’a karşı kullanılması.
DİĞER Haberi
Kanada Türkiye’ye İHA teknolojisi satmayacak

İHRACAT İZNİ EKİM AYINDA ASKIYA ALINMIŞTI

Konuyla ilgili bir açıklama yayınlayan Kanada Dışişleri Bakanı Marc Garneau, “Teknolojinin bu şekilde kullanımı Kanada’nın dış politikasıyla da, Türkiye’nin verdiği son kullanıcı taahhütleriyle de uyuşmamaktadır” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Kanada’yı dondurulan izinleri tekrardan vermeye davet etmişti. Kanadalı mevkidaşı Garnau ile görüşen Çavuşoğlu, ihracat kısıtlamaları konusunda Kanada’nın tutumundan duyulan rahatsızlığı ileterek bu durumun gözden geçirilmesini istemişti.

DONDURULMUŞ OLAN İHRACAT İZİNLERİ İPTAL EDİLDİ

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada "NATO müttefiklerimizin yapıcı olmayan, ikili ilişkilerimizin kötü etkilenmesine ve ittifak dayanışmasının zarar görmesine yol açacak adımlardan kaçınmalarını bekleriz" dedi.

Kanadalı L3HarrisWescam şirketi, Türkiye’ye insansız hava araçlarında kullanılan görüntüleme ve hedef alma sistemlerini satıyordu.

Kanada Türk SİHA'larının Libya'da da kullanıldığını ve bunun BM'nin ambargosunu ihlal ettiğini belirtti. Kanada daha önce de Türkiye'nin Suriye'deki operasyonları nedeniyle Ekim 2019'da ihracat izinlerini askıya almış, Mayıs 2020'de izinler tekrar verilmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Kanada, Türkiye’ye, İHA, teknolojisi, satmayacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı