Japonya’da “Eta” varyantı alarmı
Haber
11 Eylül 2021 - Cumartesi 08:57 Bu haber 430 kez okundu
 
Japonya’da “Eta” varyantı alarmı
Japonya Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, ülkede ilk kez koronavirüsün Eta varyantının görüldüğü, mutasyon ile enfekte olan kişi sayısının 18 olduğu belirtildi.
DÜNYA Haberi
Japonya’da “Eta” varyantı alarmı

Kovid-19 salgınında farklı farklı mutasyon endişesi dünya kamuoyunun gündemindeki sıcak yerini koruyor. Bu kez koronavirüsün Eta mutasyonuna Japonya’ya sıçradı. Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, tespit edilen 18 yeni vakanın ülkede görülen ilk Eta mutasyonu vakaları olarak kayıtlara geçtiği duyuruldu.

 

 

ALINAN ÖRNEKLER İNCELENDİ

 

 

2020’nin aralık ayı ile 3 Eylül’de ülkeye gelen ve karantina merkezlerinde pozitif çıkan hastalardan alınan örnekleri inceleyen Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü'nün Eta varyantını tespit ettiği ifade edildi. Farklı virüs mutasyonlarını belirlemek üzere vakalar üzerindeki genetik analizlere devam edileceği kaydedildi.

 

 

İNGİLTERE'DE ORTAYA ÇIKTI

 

 

Şuana kadar görülen koronavirüs varyantlarını VOC (endişe varyantları) ve VOI (ilgi varyantları) olarak sınıflandıran Dünya Sağlık Örgütü, daha önce Alfa, Beta, Gamma ve Delta mutasyonlarını "endişe mutasyonları" sınıfına dahil etmişti. Güney Amerika'da yayılan Lambda mutasyonu, Güney Amerika ve Avrupa'dan bildirilen Mu mutasyonu ve ilk olarak Hindistan'da tanımlanan Kappa mutasyonu ise takip edilmesi gereken "ilgi mutasyonları" arasında yer almıştı. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İngiltere'de ortaya çıkan Eta mutasyonu da Mart ayında DSÖ tarafından "ilgi mutasyonları" listesine eklenmişti.

 

 

70’TEN FAZLA ÜLKEDE GÖRÜLDÜ

 

 

Öte yandan başta Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa olmak üzere 70'ten fazla ülkede görülen söz konusu mutasyonların aşılara karşı dirençli olabileceğinden endişe ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Japonya’da, “Eta”, varyantı, alarmı,
Yorumlar
Haber Yazılımı