İzmir’de imzalar atıldı, en düşük maaş 7 bin TL
Haber
03 Temmuz 2021 - Cumartesi 08:08 Bu haber 699 kez okundu
 
İzmir’de imzalar atıldı, en düşük maaş 7 bin TL
Toplu iş sözleşmesi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzenerji ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında imzalar atıldı. İmza neticesinde 10 bin çalışanı kapsayan sözleşmeye göre İzenerji'deki en düşük işçi maaşı 7 bin 134 lira olarak belirlendi.
TEKNOLOJİ Haberi
İzmir’de imzalar atıldı, en düşük maaş 7 bin TL

İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinden olan firmalardan olan İzenerji ve DİSK Genel-İş Sendikası arasında yaklaşık 10 bin çalışanı ilgilendiren toplu iş sözleşmesi yapıldı. İmza törenine yüzlerce işçinin de katıldı.

İŞÇİLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ KAZANIMLAR SAĞLADIK

İmza töreninde "Eşit işe eşit ücret sözümüzün arkasında duruyoruz" ifadesini kullanan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasındaki dönemi kapsayan sözleşme ile işçiler için çok önemli kazanımlar sağladıklarını belirtti. Salgınla birlikte ekonomik krize dönen geçim sıkıntısına karşı emekçilere bir nebze nefes aldırmak istediklerini belirten Başkan Soyer şunları söyledi:

ÇALIŞANLARIMIZIN REFAHINI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sendikalı işçilerimizin taban ücretlerine yüzde 26 ile 30 arasında zam yaptık. Sosyal yardımlarda ise yüzde 10'dan 61'e varan oranlarda artış yaptık. Güvenlik görevlisi arkadaşlarımız iş riski ve gece çalışma ücreti almaya başladılar. Kadın çalışanlarımıza çok özel istisnai haklar getirmiş olduk. Sosyal yardım olarak her ay net 300 lira alışveriş kartı verilmeye başlanacak. Engelli çocuğu olan sendikalı çalışanımıza her ay brüt 100 TL, engelli eşi olana ise yılda bir defa brüt 550 lira yardım yapılacak. Enflasyon artışları karşısında çalışanlarımızın refahını korumaya çalışıyoruz.

SÖZÜMÜZÜN ARKASINDA GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE DURUYORUZ

Şirketin maaş anlaşması yaptığı bankadan alınan promosyonu da çalışanlara dağıtmaya başlıyoruz. Bu sözleşme ile iki çocuklu bir işçimiz ilk yılda maaş, sosyal haklar, yol ve 300 TL'lik alışveriş kartı ile beraber mesai hariç ortalama 7134 lira ile 7522 TL arasında net ücret alacak. Eşit işe eşit ücret sözü vermiştim. Bugün bu sözümüzün arkasında güçlü bir şekilde duruyoruz. O güzel geleceği hep birlikte kuracağız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: izmir, disk, tunç soyer, işçi maaşları, izenerji,
Yorumlar
Haber Yazılımı