İzlanda haftada 4 gün çalışma modeline geçiyor
Haber
08 Temmuz 2021 - Perşembe 11:13 Bu haber 335 kez okundu
 
İzlanda haftada 4 gün çalışma modeline geçiyor
Araştırmacılara göre, İzlanda'da yapılan ve dünyanın şimdiye kadarki en büyük haftada 4 gün çalışma denemesi büyük başarıyla sonuçlandı.
DÜNYA Haberi
İzlanda haftada 4 gün çalışma modeline geçiyor

İzlanda'da yürütülen bir araştırma kapsamında, ülkenin çalışan nüfusunun yüzde 1'inden fazlası, toplam ücrette herhangi bir azalma olmadan haftalık çalışma süresini 35-36 saate indiren pilot programa dahil edildi. Programa, işçiler, ofis çalışanları, hastane ve sosyal hizmetler çalışanları dahil iş yerleri ve standart olmayan vardiya düzenleri katıldı. Çalışma ise 09.00-17.00 saatlerinde arasında düzenlendi.

ÜRETKENLİK VE REFAH ARTTI

Haftada 4 gün olacak şekilde yapılan çalışma denemesinin ardından İzlanda'daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği (Alda) ve İngiltere'deki Autonomy adlı düşünce kuruluşlarının yayımladığı ortak analiz, 2015'ten 2019'a kadar süren ve 2 bin 500'den fazla kişinin katıldığı denemelerin üretkenliği ve refahı artırdığını ortaya koydu.

TÜM GRUPLARDA İYİLEŞME GÖZLEMLENDİ

Diğer yandan denemeye alınan işçilerin refahının bir dizi göstergede önemli yönde iyileştiği, stres ve tükenmişliğin yanı sıra sağlık, iş ve yaşam dengesinin hemen hemen pilot programa katılan tüm gruplarda önemli ölçüde iyileştiği belirlendi. Ayrıca araştırmacılar, denemeye katılan iş yerlerinin birçoğunda üretkenlik ve hizmet sunumunun aynı kaldığını veya iyileştiğini ortaya koydu.

DİĞER HÜKÜMETLER İÇİN ÖRNEK BİR ÇALIŞMA

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Autonomy'de Araştırma Direktörü Will Stronge, bu denemenin, kamu sektörünün daha kısa çalışma haftalarının öncüsü olmaya hazır olduğuna ve diğer hükümetler için dersler alınabileceğini gösterdiğine işaret etti. Will Stronge’a göre, İzlanda, yerel konseyler ve İngiltere'de kamu sektöründe bunu uygulamayı düşünenler için gerçek hayattan harika bir örnek ortaya koyarak haftada 4 gün çalışmaya doğru büyük bir adım attı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İzlanda, haftada, 4, gün, çalışma, modeline, geçiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı