İstanbul tsunamiye hazırlanıyor
Haber
16 Haziran 2021 - Çarşamba 23:54 Bu haber 633 kez okundu
 
İstanbul tsunamiye hazırlanıyor
İstanbul’a yapımı bir olan deprem-tsunami gözlem istasyonu açıldı. Amaç, insanlara deprem sonrasında oluşabilecek bir tsunamide topluma 5 ila 7 dakika önceden haber vermek.
GÜNDEM Haberi
İstanbul tsunamiye hazırlanıyor

Yapımı biten gözlem istasyonu, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ile Büyükçekmece Belediyesi ortaklığında Büyükçekmece Marina Yat Limanı'nda hayata geçirildi. 

İSTASYONU ZENGİNLEŞTİRECEĞİZ

Geçtiğimiz gün açılışı yapılan gözlem istasyonunun açılış töreninde konuşan Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, kısa sürede istasyonun farklı sensörlerle zenginleştirileceğini belirtti. İstasyon içinde hem sismik deprem gözlemlerinin hem meteorolojik gözlemlerin hem de deniz seviyesi gözlemlerinin yapılabileceği bilgisini paylaşan Prof. Dr. Özener, Bir sonraki adımda istasyona kurulacak GPS istasyonu ile yer kabuğu hareketlerini de anlık olarak takip edeceklerini belirtti.

DEPREM VE TSUNAMİ TARTIŞMALARI

Diğer yandan Marmara Bölgesi için olası bir büyük deprem ve depremle birlikte tsunami tartışmaları uzun süredir sürüyor. Bu durumdan dolayı Kandilli Rasathanesi'nin hayata geçirdiği istasyon hayati derecede büyük önem arz ediyor. Prof. Dr. Özener, Anadolu yakasında Tuzla'da ve Tekirdağ-Kumbağ'da da birer gözlem istasyonu kurduklarını kaydetti.

İSTASYON NASIL ÇALIŞACAK

Marmara Bölgesi'nde deprem riskini azaltma için kurulan uyarı istasyonu, içerisinde bulunan  sensörler sayesinde, su seviyesindeki değişikliği ölçerek deprem sonrası oluşabilecek bir tsunamide erken uyarı bilgisi sağlayacak. Meteorolojik ölçümlerin de yapılabileceği istasyonla bölgedeki çiftçilerin tarımsal faaliyetlerine de katkı sağlanması planlanıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul, tsunamiye, hazırlanıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı