İsrail sağlık sistemi çöktü: Kovid hastaları alınmayacak
Haber
23 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:47 Bu haber 380 kez okundu
 
İsrail sağlık sistemi çöktü: Kovid hastaları alınmayacak
İsrail'in en büyük 7 devlet hastanesinin müdürleri, bütçe ve personel eksiliği sebebiyle bugünden itibaren yeni koronavirüs hastası almayacaklarını duyurdu.
DÜNYA Haberi
İsrail sağlık sistemi çöktü: Kovid hastaları alınmayacak

İsrail'de bulunan7 devlet hastanesi, bütçe sıkıntısı ve personel yetersizliği sebebiyle bugünden itibaren koronavirüs hastası kabul etmeyeceklerini açıkladı.

 

YENİ HASTA ALMAYACAĞIZ

 

Ülkenin önde gelen 7 devlet hastanesinin müdürleri, koronavirüs salgını sebebiyle karşı karşıya oldukları sıkıntılara dikkati çekmek için dün akşam Batı Kudüs'teki Sağlık Bakanlığı binası önünde basın toplantısı düzenledi. Hastane müdürleri, fon ve personel eksiliği nedeniyle bugünden itibaren 7 devlet hastanesine yeni Kovid hastası almayacaklarını belirtti.

 

HASTANELERE YARDIM SÖZÜ TUTULMADI

 

Batı Kudüs'te bulunan Sharee Zedek Hastanesi Müdürü Ofer Merin, hükümetin koronavirüs hastalarının tedavi edildiği devlet hastanelerine yıl başından itibaren yaklaşık 1 milyar yeni İsrail şekeli yardım yapılmasını öngören anlaşmaya uymadığını söyledi.

 

ELİMİZDE YETERİNCE EKİPMANIMIZ YOK

 

Merin, mevcut durumda tedavilere devam edemeyeceklerini dile getirerek, "Ekipmanımız, araçlarımız yok, maaş ödeyemiyoruz. Vicdanımız bizi yarından itibaren Kovid-19 hastalarını tedavi etmeyi bırakmaya zorluyor" dedi.

 

İSRAİL’DE AŞILAR ETKİLİ DEĞİL

 

Öte yandan daha önce aşılar üzerinde yaptıkları araştırmaya dair açıklama yapan Kudüs’te doktor olan Ata Maden, söz konusu araştırma hakkında hastanede kendilerine de bilgi verildiğini belirterek, şunları söyledi: “Sonuçlar henüz sağlık bakanlığı tarafından onaylanmadı. Bu araştırmanın sonucunda iki etken var. Birincisi nüfusun ezici çoğunluğu aşılı. Bu nedenle hastalığa yakalananlarda aşılananların oranı daha fazla. İkincisi Pfizer’ın Delta’da çok etkili olmadığını biliyoruz.”

 

NE DERECE YARAR SAĞLADIĞINI BİLMİYORUZ

 

Diğer yandan konuya ilişkin konuşan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yapılan hızlı ve yoğun aşılama çalışmasına rağmen vaka sayılarında yaşanan ciddi artış hakkında şunları söylemişti: “Pfizer/ BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkinliği, sağlık yetkililerinin umduğundan zayıf çıktı. Tam olarak ne derece yarar sağladığını henüz bilmiyoruz.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: israil, israil hastaneleri, kovid hastaları, koronavirüs salgını, sağlık s
Yorumlar
Haber Yazılımı