İsrail nüfusunun tamamını aşılayan ilk ülke
Haber
15 Mart 2021 - Pazartesi 10:44 Bu haber 172 kez okundu
 
İsrail nüfusunun tamamını aşılayan ilk ülke
İsrail, nüfusun tamamını aşılayan ilk ülke oldu. Aşı şirketleriyle gerçekleştirdiği anlaşmalar sonucunda toplamda 24 milyon dozluk Kovid-19 aşısı satın alarak, ülke genelinde aşılanması gereken nüfusunun tamamını aşılayan ilk ülke oldu.
DİĞER Haberi
İsrail nüfusunun tamamını aşılayan ilk ülke

Dünya genelinde bu zamana kadar 121 ülkede 334 milyondan fazla doz aşı uygulandı. Uygulanan doz sayısı açısından ABD, Çin ve Avrupa Birliği önde gelmesine rağmen, İsrail 11 Şubat günü, ülke genelinde aşılanması gereken nüfusunun yüzde 100’ünü aşılayarak bir ilke imza attı.

İSRAİL’İN AŞILAMA SÜRECİ

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu 13 Kasım 2020 tarihinde, ABD kökenli Pfizer firması ile Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Kovid-19 virüsüne karşı geliştirdiği 8 milyon dozluk aşı için anlaşma sağladıklarını açıkladı. Bu açıklamandan 1 hafta sonra Başbakan Netanyahu, İngiliz ilaç firması AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile geliştirdiği aşı için 10 milyon dozluk bir anlaşma yaptığını duyurdu.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, AstraZeneca’dan alınacak aşının kâr amacı gütmeyen bir programın parçası olduğu ve İsrail’in aşının sadece üretim ve dağıtım masraflarını üstleneceği kaydedildi. İsrail aralık ayı başında, peşi sıra gelen aşı anlaşmalarına bir yenisini daha ekleyerek, ABD kökenli Moderna şirketinden toplamda 6 milyon dozluk aşı temin edileceğini açıkladı.

Yaklaşık 9 milyonluk nüfusa sahip olan İsrail, yaptığı anlaşmaların sonucu olarak, Pfizer/BionTech, AstraZeneca ve Moderna‘dan toplamda 24 milyon dozluk Kovid-19 aşısını garantilemiş oldu. Aşıların çift doz olarak uygulandığı göz önüne alındığında, İsrail’in fazladan aldığı 6 milyon dozluk aşıyı ne yapacağı merak konusu oldu. Üstelik söz konusu şirketlerin geliştirdikleri aşılar henüz 16 yaş altı kişilere uygulanamıyor. İsrail’in 0-14 yaş aralığındaki nüfus oranı ise toplam nüfusunun yaklaşık olarak yüzde 27’sini oluşturuyor. Dolayısıyla, İsrail’in fazladan temin ettiği aşının 6 milyonun çok daha üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

EMİN OLMAK İSTİYORUZ

İsrail Sağlık Bakanı Yuli Edelstein, Ocak ayında Financial Times’a verdiği röportajda aşılama süreci hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Fazladan temin edilen aşıların ne yapılacağı sorusuna cevap olarak, bu konu hakkında henüz karar vermediklerini belirten Edelstein, "Bize yetecek kadar olduğundan emin olmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Merak edilen konulardan biri de, İsrail’in üç farklı aşı firmasıyla kısa sürede anlaşma sağlayabilmesiydi. Edelstein, İsrail’in Pfizer/BionTech ile gerçekleştirdiği anlaşmada, aşının virüs üzerindeki etkisinin daha detaylı araştırılması amacıyla aşılama bilgilerinin şirket ile paylaşılmasına izin verdiklerini, bu sayede aşının ülkeye Aralık ortasında ulaştığını aktardı. Hasta bilgilerinin firmalarla paylaşılması kamuoyunda yankı bulan konulardan biri oldu. İsrail Meclisi eleştirilere rağmen 24 Şubat’ta, Kovid-19 aşısı olmayanların kişisel bilgilerinin yerel makamlarla paylaşılmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İsrail, nüfusunun, tamamını, aşılayan, ilk, ülke,
Yorumlar
Haber Yazılımı