İsrail’de yeni cumhurbaşkanı belli oldu
Haber
02 Haziran 2021 - Çarşamba 14:49 Bu haber 94 kez okundu
 
İsrail’de yeni cumhurbaşkanı belli oldu
İsrail Meclisi, yeni cumhurbaşkanını seçti. Yapılan oylamada seçilen Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog İsrail’in yeni cumhurbaşkanı oldu.
DÜNYA Haberi
İsrail’de yeni cumhurbaşkanı belli oldu

İsrail Meclisi milletvekilleri, 9 Temmuz'da görevi bitecek olan Cumhurbaşkanı Reuevn Rivlin'in yerine yeni cumhurbaşkanını seçmek için toplandı.

İKİ ADAYLI YARIŞ

İsrail Meclisi olan Knesset’te düzenlenen oturumda yapılan oylama neticesinde yarış, eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog ile işgal edilen Batı Şeria ile Doğu Kudüs arasındaki Givat Ze'ev Yahudi yerleşim bölgesinde yaşayan Fas doğumlu Siyonist aktivist Miriam Peretz arasında geçti. Yapılan ilk tur oylamada Isaac Herzog, 120 milletvekilinden 87 milletvekilinin oyunu alırken, en yakın rakibi Miriam Peretz ise 27 oy alabildi. Otaya çıkan sonuçlara göre, Isaac Herzog İsrail’in 11. cumhurbaşkanı oldu.

ISAAC HERZOG KİMDİR?

Yahudi Ajansı Başkanı görevini yürüten Isaac Herzog, 60 yaşında. Aynı zamanda 1983-1993 yılları arasında İsrail’in 6. cumhurbaşkanlığı görevini yapan Chaim Herzog'un de oğlu olan Isaac Herzog, 2013-2017 yılları arasında ise İşçi Partisinin liderliğini yapmıştı. Mevcut Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin'in 9 Temmuz'da görevinin dolmasının ardından Herzog koltuğa oturacak. Ülkede 7 yılda bir seçilen cumhurbaşkanı, geniş yetkilerle donatılmış olan başbakanın aksine sınırlı yetkilere sahip ve sembolik bir görev icra ediyor.

CUMHURBAŞKANI SEMBOLİK

Cumhurbaşkanının yetkileri arasında ise, mahkumları affetmek, büyükelçilerin itimatnamelerini kabul etmek ve hükümetleri kurmak için temsilciler atamak var. Öte yandan ülkenin meclisi de doğrudan halk tarafından seçilen 120 milletvekilinden oluşuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İsrail'in yeni cumhurbaşkanı, İsrail, Isaac Herzog,
Yorumlar
Haber Yazılımı