İsrail'de maskesiz hayat başladı
Haber
18 Nisan 2021 - Pazar 15:00 Bu haber 167 kez okundu
 
İsrail'de maskesiz hayat başladı
İsrail geçen yıl aralık ayında başlattığı toplu aşılama sayesinde dışarıda maske takma zorunluluğu kaldırıldı. Bugün İsrailliler uzun bir zamandan sonra ilk kez maskesiz bir şekilde açık havaya çıkmanın tadını çıkardı.
DİĞER Haberi
İsrail'de maskesiz hayat başladı

Parklarda güneşlenen İsrailliler hissiyatını "Uzun zamandır ilk kez maskesiz olmak garip geliyor. Ama bu, çok hoş gelen bir tuhaflık. Salgını bitirmek için kapalı alanlarda maske takmak gerekiyorsa da elimden gelen her şeyi yapacağım" diye dile getirdiler.

Başbakan Benyamin Netanyahu, gazetecilere "Pandemiden çıkış sürecinde dünyaya liderlik ediyoruz. Ama hala işimiz bitmedi. Kovid-19 geri dönebilir" dedi.

İsrail'de aşılama kampanyasındaki başarı sayesinde bulaş ve hastaneye kaldırılma oranları keskin düzeyde düşmüş durumda.

Ancak virüsün mutasyon geçirmiş İngiliz, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantlarının aşı bağışıklığını aşabileceği endişesiyle yabancıların ülkeye girişinde kısıtlamalar ve yurtdışından dönen aşısız İsraillilere karantina zorunluluğu uygulanıyor. İsrail Sağlık Bakanlığı, şimdilik sadece 7 Hindistan varyantı vakası saptadıklarını duyurdu.

İsrail'de bir yıl önce dışarıda fiziksel egzersiz istisnası haricinde maske takma zorunluluğu sıkı polis gözetiminde uygulamaya konulmuştu.

Maske takma zorunluluğunun kapalı kamusal alanlar için hala geçerli olduğu uyarısını yapan Sağlık Bakanlığı, yurttaşları maskeleri ellerinde taşımaya ve gerektiğinde takmaya çağırdı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İsrail'de, maskesiz, hayat, başladı,
Yorumlar
Haber Yazılımı