İsrail: BioNTech aşısının etkisi azalıyor
Haber
07 Temmuz 2021 - Çarşamba 13:29 Bu haber 855 kez okundu
 
İsrail: BioNTech aşısının etkisi azalıyor
Delta varyantının yayılım hızının arttığı İsrail’de Pfizer/BioNTech aşısına ilişkin yeni açıklama geldi. İsrail Sağlık Bakanlığı, aşının etkinliğinin giderek azaldığını açıkladı. Lakin bazı uzmanlar İsrail Sağlık Bakanlığı'nın veri analiz modelini eleştiriyor.
SAĞLIK Haberi
İsrail: BioNTech aşısının etkisi azalıyor

İsrail merkezli Haaretz gazetesine açıklamalarda bulunan Prof. Ran Balicier, aşıların etkinliğini doğru şekilde ölçmede ciddi metodolojik sorunlar bulunduğunu belirtti. Balicier, koronavirüs testlerinin “seçici” olarak uygulandığı bir durumda aşıların etkinliğini ölçmenin çok zor olduğunu ifade ediyor.

MART AYINA KADAR ETKİNLİK YÜZDE 90’NIN ÜZERİNDEYDİ

Öte yandan İsrail’de geçen mart ayında yayınlanan verilere göre, aşı verildikten iki hafta sonra, semptomatik etkileri önlemede yüzde 99, enfeksiyonu önlemede yüzde 91,2 etkinliğe sahipti. Bakanlık, bu aşamada aşının üçüncü dozunun uygulanmasını önermekten kaçındı. Bununla birlikte, aşılı olanlar da dahil olmak üzere onaylanmış bir koornavirüs taşıyıcısı ile temas eden herkesi test yaptırmaya çağırdı.

YENİ VAKALARIN YÜZDE 90'I DELTA VARYANTI

Diğer yandan ülkede görülen yeni vakaların yüzde 90'ının ilk defa Hindistan'da ortaya çıkan Delta varyantı kaynaklı olduğu söyleniyor. Kovid-19 salgınına karşı hızlı aşılama kampanyasıyla dikkat çeken İsrail'de, son günlerde enfekte olanların önemli bir bölümünde Delta varyantına rastlandı. Aşılanmış olanların da söz konusu varyanta yakalandıkları gözlendi.

SON 3 AYIN EN YÜKSEK GÜNLÜK VAKA SAYISI

Ülkede, Delta varyantı sebebiyle salgınında son 3 ayın en yüksek günlük vaka sayısının görüldü. Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 500’e yakın kişinin testinin pozitif çıktığı belirtirken, bunun İsrail'de son 3 ayın en yüksek günlük vaka sayısı olduğu söyleniyor. İsrail’de 6 Haziran'da 216'ya kadar düşen aktif vaka sayısı, son günlerdeki artışla 2 bin 597'ye kadar çıktı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: israil, koronavirüs aşıları, Haaretz, BioNTech, BioNTech etkili mi,
Yorumlar
Haber Yazılımı