İsrail: BioNTech aşısı ümit ettiğimiz gibi çıkmadı
Haber
19 Temmuz 2021 - Pazartesi 08:24 Bu haber 2170 kez okundu
 
İsrail: BioNTech aşısı ümit ettiğimiz gibi çıkmadı
Tüm dünyada nüfusuna oranla en çok aşılamayı yapana ülke olarak bilinen İsrail, Delta varyantının pençesinde. Ancak artan vaka sayıları ile İsrail, yeniden bir takım önlemleri getirmeye hazırlanıyor.
DÜNYA Haberi
İsrail: BioNTech aşısı ümit ettiğimiz gibi çıkmadı

İsrail’in yeni başbakanı seçilen Naftali Bennett, yapılan hızlı ve yoğun aşılama çalışmasına rağmen vaka sayılarında yaşanan ciddi artış hakkında şunları söylemişti: “Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkinliği, sağlık yetkililerinin umduğundan zayıf çıktı. Tam olarak ne derece yarar sağladığını henüz bilmiyoruz.”

Delta varyantı karşısında yüzde 64 etkili

Başbakan Bennet’in bu açıklamalarından önce İsrail Sağlık Bakanlığı da Pfizer aşısının Delta varyantı karşısında yüzde 64 etkili olduğunu bildirmişti. Diğer yandan İsrail’de son yapılan bir araştırmaya göre ise, aşı yaptıranlarda koronavirüse yakalanma oranı hastalığı doğal yollardan atlatanlara göre 6,72 kat daha fazla. Bu veriler sağlık bakanlığı yetkilileriyle de paylaşıldı ancak bakanlık tarafından henüz onaylanmadı.

Pfizer’ın aşısı Delta’da çok etkili değil

Konuya ilişkin Kudüs’te doktor olan Ata Maden, açıklamalarda bulundu. Söz konusu araştırma hakkında hastanede kendilerine de bilgi verildiğini belirten Maden, şunları söyledi: “Sonuçlar henüz sağlık bakanlığı tarafından onaylanmadı. Bu araştırmanın sonucunda iki etken var. Birincisi nüfusun ezici çoğunluğu aşılı. Bu nedenle hastalığa yakalananlarda aşılananların oranı daha fazla. İkincisi Pfizer’ın Delta’da çok etkili olmadığını biliyoruz.”

Yapılan aşılama sayesinde ağır vaka sayısı azaldı

Aşılamaya rağmen vaka sayısı artsa da ağır vaka sayısı azalmış: “En son 5-6 bin vaka olduğunda ülkede 300 küsur ağır vaka vardı. Şuan 6 bin 200 vaka var ve ağır vaka sayısı 49.” İsrail’de, Afrika ve Brazilya’da etkili olan Beta ve Gama varyantı görülmedi. Daha çok Alfa varyantı baskındı. İsrail verilerine göre Pfizer’ın Alfa’ya karşı etkisi yüzde 92 oranında, ağır vakalara karşı ise yüzde 94’e varan bir koruma sağlıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: israil delta varyantı, Pfizer/BioNTech aşısının Delta varyantına karşı etkili mi, BioNTech Delta'ya karşı etki mi, Delta varyantı nedir, İsrail vaka sayıları,
Yorumlar
Haber Yazılımı