İsrail, BioNTech aşılarını elinden çıkarmaya çalışıyor
Haber
05 Temmuz 2021 - Pazartesi 12:00 Bu haber 337 kez okundu
 
İsrail, BioNTech aşılarını elinden çıkarmaya çalışıyor
Filistin'in süresi dolma üzere olan BioNTeck-Pfizer aşılarını kabul etmemesi üzerine İsrail, başka bir ülke ile aşı takası için pazarlık yapıyor.
DÜNYA Haberi
İsrail, BioNTech aşılarını elinden çıkarmaya çalışıyor

İsrail yönetimi, Filistin'in reddettiği için tarihi geçen Pfizer-BioNTeck kovid-19 aşılarını başka bir ülkeye verebilmek için bir dizi görüşmeler yapıyor.

BAŞKA BİR ÜLKENİN ALMASINI UMUYORUZ

Konuyla ilişkin açıklama yapan İsrail Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz, "Başka bir ülkeyle önümüzdeki birkaç gün içinde sonuçlanacağını umduğum temaslarımız var" şeklinde ifadeler kullandı.

GÖRÜŞME YAPILAN ÜLKENİN İSMİ AÇIKLANMADI

Ayrıca İsrailli Bakan Nitzan Horowitz, “görüşmelerin sekteye uğraması ihmali” sebebiyle pazarlıkların hangi ülkeyle yapıldığını açıklamadı. Diğer yandan nüfusunun yarısından fazlasına iki doz aşı uygulayan İsrail, bu ayın sonuna kadar süresi dolacak yaklaşık 1.4 milyon doz Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısına sahip.

800 BİN AŞININ DURUMU BELİRSİZ

İsrail hükümeti, bun aşıların yaklaşık 600 binini 12-15 yaş arası çocukları aşılamak için kullanmayı planlıyor, diğer 800 bin doz aşının akıbeti ise şimdilik belirsiz durumda. İsrail yönetimi, aşıların çöpe atılmaması sebebiyle onları başka bir ülke için planlanan bir teslimatla değiştirmeyi hedefliyor.

FİLİSTİN, SON KULLANMA TARİHİNDEN DOLAYI İPTAL ETTİ

Daha önce Filistin yönetimi, İsrail ile varılan yeni tip koronavirüs aşılarının son kullanma tarihilerinin dolacak olması sebebiyle teslimatı iptal etme kararı almıştı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: israil, filistin, Pfizer-BioNTech koronavirüs aşısı, salgın,
Yorumlar
Haber Yazılımı