İran nükleer silaha yaklaştı
Haber
24 Şubat 2021 - Çarşamba 10:14 Bu haber 76 kez okundu
 
İran nükleer silaha yaklaştı
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na göre uranyumu en az yüzde 20 oranında zenginleştirmeye başlayan İran'ın, bu oran ile nükleer silaha teknik açıdan bir kaç adım uzaklıkta.
DİĞER Haberi
İran nükleer silaha yaklaştı

Associated Press'in haberine göre Birleşmiş Milletler bünyesindeki ajansın üye ülkelere gönderdiği raporda, İran'ın stokuna yüzde 20 oranında zenginleştirilmiş 17.6 kilogram uranyum eklendiği yazıldı. Rapora göre, Tahran yönetimi, 2 Kasım'da 2 bin 443 kilogram olan zenginleştirilmiş uranyum miktarını 2 bin 968 kilograma çıkardı. İran, 2015'te imzalanan nükleer anlaşma kapsamında uranyumdaki saflık oranını yüzde 3,67'nin, stokunu da 202.8 kilogramın altında tutmakla yükümlüydü.

İRAN, KAPILARINI KAPADI

Diğer yandan Tahran yönetimi, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) kapsamında 2016'dan bu yana gönüllü olarak uyguladığı ve Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri verdiği Ek Protokol'den ayrıldığını duyurdu. Tahran yönetimi, Ek Protokol uyarınca, UAEA müfettişlerinin nükleer tesislerini istedikleri zaman aniden denetlemelerine izin vermişti. Söz konusu adım, "Yaptırımların Kaldırılması ve İran Ulusunun Çıkarlarının Korunması için Stratejik Eylem Planı" yasası kapsamında atıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İran, nükleer, silaha, yaklaştı,
Yorumlar
Haber Yazılımı