İnsanlık yeni krizlerle karşı karşıya: Kuraklık ve karanlık
Haber
30 Aralık 2020 - Çarşamba 10:09 Bu haber 172 kez okundu
 
İnsanlık yeni krizlerle karşı karşıya: Kuraklık ve karanlık
Uzmanlara göre, 2030 yılına kadar kullanılan elektrik ve harcanan su sebebiyle gelecek on yılda baş gösterecek kuraklık ve karanlık riskinin salgından daha sarsıcı sonuçlara sebep olabileceğini söyledi.
DİĞER Haberi
İnsanlık yeni krizlerle karşı karşıya: Kuraklık ve karanlık

Bilim adamları tarafından sürekli yapılan araştırmalar göre, dünya küresel ısınma, kıtlık, kuraklık ve karanlık riski karşı karşıya. Ancak vakit kaybetmeksizin atılacak adımlarla bunu engellemek mümkün görünüyor.

Bu risklere karşı bireylere kadar, kurumlar ve devletlere de büyük işlerin düştüğünü belirten uzmanlar, gelecek nesilleri daha bilinçli birer su ve enerji tüketicisi olarak yetiştirmenin gezegenin ömrünün uzamasına katkı sağlayacağına dikkati çekiyor.

Dünyada ortalama sıcaklık yaklaşık 15 derece. Ancak bilim insanları, sanayi ve tarım faaliyetleri sebebiyle ortaya çıkan gazların daha fazla enerjiyi yerkürede tutarak sıcaklıkların yükselmesine sebep olduğuna işaret ediyor.

Tam da bu sebeple tarım ürünlerinde ve temiz suda azalma, zehirli gazlara bağlı sağlık sorunları, enerji sağlamada aksaklıklar, buzulların erimesiyle oluşan doğal afetler ve doğal hayat türlerinin azalması gibi felaketler kapıyı çalıyor.

Türkiye ise kuraklık, tarım ürünlerinde azalma ve enerji sağlamada sorunlarla burun buruna. Ülkenin dört bir yanından gelen görüntülerde, göllerin sularının çekildiği görülüyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün üç ve altı aylık dönemleri gösteren son kuraklık haritaları da sorunun boyutunu gözler önünde seriyor.

2021 yılının küresel çapta ortak sorunu olan iklim değişikliği ve kuraklık riski, bugünden gerekli farkındalık sağlanıp bireysel ve kurumsal önlemler alınmazsa yaşanacak sıkıntılar karşısında salgından daha büyük zorluklar çekileceğini gösteriyor. Uzmanlar ise konuyla ilgili 'iklim değişikliğinin aşısı yok' diyerek herkesi uyarıyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İnsanlık, yeni, krizlerle, karşı, karşıya:, Kuraklık, ve, karanlık,
Yorumlar
Haber Yazılımı