İnsan nüfusu ve iklimi dert edinen Bill Gates, sivrisineklere el attı
Haber
04 Mayıs 2021 - Salı 22:00 Bu haber 306 kez okundu
 
İnsan nüfusu ve iklimi dert edinen Bill Gates, sivrisineklere el attı
Bill & Melinda Gates Vakfı’nın fonladığı İngiliz biyoteknoloji şirketi Oxitec'in geliştirdiği genetiği değiştirilmiş sivrisineklerin doğaya salınımına başlandı. Amerika Birleşik Devletleri topraklarında ilk kez kullanılacak sivrisineklerin amacı, zika ve sarıhumma gibi hastalıklara yol açan virüsleri taşıyan sivrisineklerin popülasyonunu azaltmak.
SAĞLIK Haberi
İnsan nüfusu ve iklimi dert edinen Bill Gates, sivrisineklere el attı

Geçtiğimiz günlerde başlayan proje kapsamında, 12 hafta boyunca her hafta yaklaşık 12 bin genetiğiyle oynanmış sivrisinek Florida Keys'in 6 bölgesinde doğaya bırakılacak.

ÖLÜMCÜL ÖZEL GEN KULLANILACAK

GDO’lu sivrisinekler, yumurtlayarak çoğalan dişileri ölümcül gen kullanılarak yok edecek. Oxitec'ten yapılan açıklamaya göre, genetiği değiştirilmiş erkek sivrisineklere yerleştirilen özel bir genin, yeni üreyen dişi Aedes sinekleri büyümeden, larval evresinde öldürmesi ve bu sineklerin nüfusunu azaltması hedefleniyor.

Daha önce Brezilya, Panama ve Cayman Adaları'nda 1 milyardan fazla genetiğiyle oynanmış canlıları doğaya salan şirkete, Florida Keys'deki pilot deneyle ABD topraklarında ilk kez bu türde bir çalışma izni verilmiş oldu.

BÖLGEDEKİ HALK TEPKİLİ

Projeyi desteklemeyenler, sineklerden bulaşan ölümcül hastalıkların arttığını ve bu virüsleri taşıyan canlıları yok etmek için kullanılan sinek ilaçlarının çevreye zarar verip arı gibi zararsız canlıları da öldürdüğünü savunuyor.

Yaşadıkları bölgede GDO'lu sivrisinek istemeyenler, ‘Denek olmak istemiyoruz’ sloganı altında internette başlattıkları bir kampanyada 300 bine yakın imza topladı.

Deneyin risklerine işaret eden bazı bilim insanları da insan atığından kaynaklı doğada çok fazla miktarda antibiyotik madde bulunduğunun altını çizerek, sivrisineklerin bu antibiyotikler sayesinde ölümcül gen’i yenip hayatta kalabileceğine dikkat çekiyor.

OXİTEC, BİLL GATES BAĞLANTISI

Oxitec, Oxford Üniversitesi'nin Isis Innovation teknoloji transfer şirketinde birlikte çalışan Luke Alphey ve David Kelly tarafından 2002 yılında kuruldu. Ağustos 2015'te Oxitec, 160 milyon dolarlık bir anlaşmayla ABD merkezli Intrexon tarafından satın alındı. Bu şirket beş yatırımcı tarafından finanse ediliyor. Wellcome Trust ve Bill & Melinda Gates Vakfı en son yatırım yapan isimler arasında yer alıyor. Şirketin diğer yatırımcıları ise Oxford Capital Partners, East Hill Advisors ve University of Oxford.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İnsan, nüfusu, ve, iklimi, dert, edinen, Bill, Gates,, sivrisineklere, el, attı,
Yorumlar
Haber Yazılımı