İnsan beyin bilgisayara kablosuz bağlandı
Haber
05 Nisan 2021 - Pazartesi 22:09 Bu haber 248 kez okundu
 
İnsan beyin bilgisayara kablosuz bağlandı
ABD'de de bulunan Brown Üniversitesi'nden bilim insanları, insan beynini kablo olmadan bilgisayara bağlamayı başardı.
DİĞER Haberi
İnsan beyin bilgisayara kablosuz bağlandı

Brown Üniversitesi'nde yapılan deneyde, iki katılımcı, BrainGate teknolojisiyle 24 saat boyunca kablosuz bağlantı ile bilgisayara komutlar aktardı. Deney kapsamında iki kişinin beyin sinyalleri, kafalarının üstünde yer alan basit bir verici cihaz aracılığıyla 'tek nöron çözünürlüğü ve tam geniş bant doğruluğu' ile bir bilgisayara kablosuz olarak iletildi.

Yapılan deneyde komut aktarımı başarılı bir şekilde gerçekleşirken, katılımcıların kablolu sistemlere benzer yazma hızlarına ve tıklama isabetine ulaşıldı. Öte yandan katılımcıların 35 ve 63 yaşlarında iki felçli birey olduğu ve BrainGate teknolojisiyle gerçekleştirilen bu yeniliğin felçli kişiler için dönüm noktası niteliğinde olduğu ifade edildi. Yapılan deney, laboratuvar ortamında değil, katılımcıların evlerinde gerçekleştirildi.

İNSANLAR KABLOLARA MUHTAÇ DEĞİL'

Araştırma ekibinden John Simeral, "Kablosuz sistemlerin de tıpkı kablolular gibi çalışabileceğini göstermiş olduk. Sinyaller neredeyse kablolu ekipmanlar ile aynı doğruluk oranıyla kaydedildi ve aktarımı sağlandı. İnsanların kablolara muhtaç olmadığını görmüş olduk açıkçası. Bu yenilik, BrainGate sisteminin kullanım alanını genişletecektir" dedi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İnsan, beyin, bilgisayara, kablosuz, bağlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı