İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19 mustasyonu hakkında bilinenler
Haber
21 Aralık 2020 - Pazartesi 07:49 Bu haber 204 kez okundu
 
İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19 mustasyonu hakkında bilinenler
Avrupa Birliği ülkeleri İngiltere'de ortaya çıkan koronavirüsün yeni bir türü karşısında adeta 'alarm' durumuna geçti.
DİĞER Haberi
İngiltere'de ortaya çıkan Kovid-19 mustasyonu hakkında bilinenler

İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın ülkenin güneydoğusunda Kovid-19'un daha hızlı yayılan yeni bir türünün keşfedildiğini açıklamasının ardından Avrupa Birliği (AB) ülkeleri sıkı önlemlere geçme kararı aldı. Başta Fransa, Almanya, İtalya, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İrlanda, İngiltere ile uçuşları durduracaklarını bildirirken, Çekya ise bu ülkeden gelenler için daha katı karantina önlemleri uygulanacağını açıkladı.

Türkiye'nin aldığı önlemleri ise Sağlık Bakanı Fahrettin Koca açıkladı. Bakan Koca, İngiltere, Danimarka, Hollanda ve Güney Afrika'dan Türkiye'ye uçuşlarda geçici durdurma kararı alındığını belirtti.

Konuya ilişkin açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü de koronavirüsün yüzde 70'e varan oranlarda daha bulaşıcı olduğu belirtilen mutasyonuyla ilgili İngiliz yetkililerle "yakın temasta" olduklarını duyurarak, virüsün riskleri üzerine AB'den daha fazla kontrol talep etti. YENİ VİRÜSÜN TEHLİKE BOYUTU İngiliz yetkililer, yeni varyantın daha ciddi hastalıklara veya daha fazla ölüme neden olduğunu düşünmediklerini, ancak çok daha hızlı yayıldığı için vaka sayılarında büyük sorunlara neden olabileceğini belirtiyor.

İngiltere'nin baş tıp görevlisi Profesör Chris Whitty yaptığı açıklamada, "Yeni türün daha yüksek bir ölüm oranına neden olduğunu ya da aşılar ile tedavileri etkilediğini gösteren hiçbir mevcut kanıt yok, fakat bunu doğrulamak için çalışmalar ivedilikle devam ediyor" dedi.

İngiliz hükümetinin bilim danışmanı Sir Patrick Vallance da, bu varyantın daha fazla hastaneye yatışa neden olduğuna dair hiçbir kanıt olmadığını, şimdilik bunun bir bulaşma sorunu olduğunu söylemişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İngiltere'de, ortaya, çıkan, Kovid-19, mustasyonu, hakkında, bilinenler,
Yorumlar
Haber Yazılımı