İngiliz Merkez Bankası’ndan 1 Faiz Yükseltmesi
Haber
06 Mayıs 2022 - Cuma 21:16 Bu haber 522 kez okundu
 
İngiliz Merkez Bankası’ndan 1 Faiz Yükseltmesi
İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yüzde 0,75'ten yüzde 1'e yükselttiğini açıkladı. Bu yükseliş özellikle ifade edilmesi gerekmektedir ki İngiltere’nin 2009 tarihinden beri yükseliş gösteren en yüksek politikası olarak belirlendi. Bankaya göre Ekonomi 2023 yılında 0,25 daralma gösterecek.
EKONOMİ Haberi
İngiliz Merkez Bankası’ndan 1 Faiz Yükseltmesi

İngiliz Merkez Bankası’nın Bu Kararı Ekonomide Küçülmeye Sebep Olabilir

İngiltere ekonomisinde dün önemli bir gelişme meydana geldi. İngiltere Merkez Bankası faiz oranını yüzde 0,75'ten yüzde 1'e yükselttiğini ifade etti. Peki bu durum İngiltere ekonomisi üzerinde hangi gelişmelere neden olacak? Gelin yazımızda detaylı olarak ele alalım. İngiliz merkez bankasının almış olduğu kararın altında yatan en büyük sebep son 30 yılın en yüksek enflasyon oranının görülmesi bu durumda İngiliz merkez bankası ekonomide küçülmeye gidilebileceğini alınan bu kararın arkasından ifade etmiş oldu.  Ekonomistler ise İngiltere halkının tasarrufa yönelmesi durumunda ekonominin iyileşmeye gidebileceği yönünde önerilerde bulunmakta.

 

Önümüzdeki senelerde ekonominin tamamen duraksayacağı ön görülürken İngiltere merkezi gerekmesi durumunda daha fazla faiz artışı yapılabilir mi? Bu durum biraz kişilerin kafasını karıştırmakta. Bunun yanı sıra İngiltere merkezi faiz artışında 13 yılın zirvesini yapmış bulunmakta. Mart ayında İngiltere Merkez Bankasının amacı olan yüzde 2'nin daha çok üzerinde, yüzde 7 olarak belirlenmiş olan enflasyonun sene sonuna kadar yüzde 10'u da aşağı ön görüler arasında yerini alıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İngiliz, Merkez, Bankası’ndan, 1, Faiz, Yükseltmesi, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı