İmamoğlu'ndan İstanbul için korkutan açıklama
Haber
16 Ağustos 2021 - Pazartesi 09:40 Bu haber 650 kez okundu
 
İmamoğlu'ndan İstanbul için korkutan açıklama
Kastamonu'nun Bozkurt ilçesinde meydana gelen sel felaketinden sonra gündeme gelen dere yataklarında yapılan yerleşim yerleri ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'ndan korkutan açıklama geldi.
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu'ndan İstanbul için korkutan açıklama

11 Ağustos tarihinde Karadeniz Bölgesi’nin başlayan aşırı yağış sonucu Bartın, Kastamonu ve Sinop’ta sel ve su baskınlarının meydana gelmiş, Bartın’ın Ulus ilçesi, Kastamonu’nun Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ile Sinop’un Ayancık ilçesi selden kötü bir şekilde etkilenmişti.

 

Kastamonu’daki gibi dere kenarlarında bulunan yapılaşma örneklerinin İstanbul’da da olduğunu söyleyen Ekrem İmamoğlu, bu konuda dere ıslahı çalışmaları yapıldığını belirtti.

 

YEŞİL ALAN ŞEKLİNDE YENİDEN TASARLIYORUZ

 

Medyaya yansıyan haberlere İmamoğlu şunları söyledi: “Şu anda biz İstanbul’un en az 12, 13 noktasında dere ıslahı çalışması gerçekleştiriyoruz. Ancak o kadar birikmiş konular var ki. Mesela Ayamama’daki sorunu hemen hemen çözdük. Şimdi hatta Ayamama çevresini komple yeşil alan şeklinde tasarlıyoruz. Tabi İstanbul’un su toplama kapasitesi ve yağmur oranları burası gibi değil. Burada çok daha büyük yağışlar söz konusu olabiliyor.

 

AFET ÖNCESİ HAZIRLIK KISMINA ODAKLANMALIYIZ

 

Ama İstanbul başta olmak üzere bütün şehirlerimiz, bu tarz yani su baskını, sel, deprem, yangın, aklınıza ne gelirse tüm afetlere, afet öncesi hazırlık kısmına odaklanarak hareket etmeli. Mesela Kastamonu’dayız. Aynı riski taşıyan başka havzalarımız var mı? Başka dere yataklarımız var mı? O yataklar üzerinde kurulu ilçelerimizde öncü tedbirler ne alınabilir?"

 

KİM YAPMIŞSA HESABI SORULMALI

 

Bugün Bozkurt’ta mesela, resmen dere yatağına parsel üretilmiş ve bir daha yapılmış” diyen Başkan İmamoğlu, şu ifadeleri kullandı: “Resmen görünüyor. Eski fotoğraflarda da var. Bu hatalar yapılmış. Kim yapmışsa geriye dönüp bakılmalı, hesabı sorulmalı. Bundan sonra yapılmaması için tedbir alınmalı. Başka ilçelerimizde bu tarz yerler var ise de devletçe, milletçe oralara tedbir alarak, bu tür afetler yaşandıktan sonra ‘vah vah, eyvah’ demeden oradaki canlarımızı, insanlarımızı mağdur etmeden çözümler bulmalıyız.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ekrem İmamoğlu, İstanbul, dere yatağı, Kastamonu Bozkurt, sel, sel felaketi,
Yorumlar
Haber Yazılımı