İmamoğlu’na bir inceleme daha
Haber
17 Mayıs 2021 - Pazartesi 13:12 Bu haber 556 kez okundu
 
İmamoğlu’na bir inceleme daha
İçişleri Bakanlığı tarafından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, yeni bir soruşturma açıldı.
GÜNDEM Haberi
İmamoğlu’na bir inceleme daha

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kovid-19 salgınının ilk başladığı dönemde İhale Yasası'nın 21. maddesine dayanarak 19 Mart 2020'de NHP İlaç Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nden 15 bin litre dezenfektan aldı. Sözcü Gazetesi’nin haberine göre İçişleri Bakanlığı tarafından ihalede usulsüzlük içeren işlemler yapılarak kamu zararına sebebiyet verildiği iddiasıyla İmamoğlu hakkında 'Devlet Memurları ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkındaki Kanuna' dayanarak ön inceleme başlatıldı.

Ön incelemeye istinaden müfettişler de, İmamoğlu'ndan savunma istedi. İmamoğlu'na yakın yetkili, gelişmeler hakkında şu ifadeleri kullandı: "5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu, 5393 Sayılı Belediyeler Kanunu, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunu hükümlerine göre belediye başkanı, ‘Harcama yetkilisi' , ‘ihale yetkilisi' olmadığı için mali iş ve işlemlerde belediye başkanlarının hiçbir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Ruhsar Pekcan olayı

Kanunlara göre ihale ve harcama yetkisi olmadığı için ihale iş ve işlemleri ile hiçbir ilgisi bulunmayan, söz konusu ihalelere ait belgelerde imzası ve belgelerin düzenlenmesine katkısı olmayan, ihalelerle ilgili süreçte talimat verdiğine ya da yönlendirmede bulunduğuna dair hiçbir emare olmayan İmamoğlu hakkında suç yaratılmaya çalışılıyor. Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'ın bakanlığa kendi şirketinden dezenfektan satmasıyla ilgili konu ise kapatılmaya çalışılıyor. Aradaki farkı görüyor musunuz?"

Danıştay kararı

İmamoğlu'na ön inceleme başlatılırken, Danıştay kararının göz ardı edildiği öne sürüldü. Belediye başkanlarının harcama ve ihale yetkilisi sıfatlarının bulunmadığına dair Danıştay 1. Dairesi'nin kararında, "Bu yetkiler ve sorumluluklar belediyelerde birim amirlerine; büyükşehirlerde memur statüsündeki daire başkanlarına, diğer belediyelerde müdürlere verildiğinden, belediye başkanlarının ihale iş ve işlemleriyle ilgili konularda herhangi bir görevi bulunmamaktadır" ifadeleri yer aldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ekrem imamoğlu, imamoğluna soruşturma,
Yorumlar
Haber Yazılımı