İklim krizi nedeniyle Türkiye'ye büyük göç olacak
Haber
15 Şubat 2021 - Pazartesi 10:59 Bu haber 35 kez okundu
 
İklim krizi nedeniyle Türkiye'ye büyük göç olacak
Güvenlik sorunları nedeniyle savaş mülteciliği kavramına son dönemde çevresel sorunlar ve doğal afetler nedeniyle yerinden olan milyonlarca kişi için iklim mülteciliği kavramı da ekleniyor. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) raporuna göre, 2008 yılından bu yana her yıl yaklaşık 21,5 milyon kişi sel, fırtına, kasırga ve aşırı kuraklık gibi hava şartları sebebiyle göç etmek zorunda kaldı.
DİĞER Haberi
İklim krizi nedeniyle Türkiye'ye büyük göç olacak

İndyturk’un haberine göre iklim mülteciliği kavramı ilk kez 2013 senesinde Birleşmiş Milletler (BM) raporlarında geçti ancak oluşan nüfus hareketliliğine rağmen bu durum resmi olarak Mülteciler Sözleşmesi'nde tanınmadı. 1951 Cenevre Sözleşmesi; ırkı, dini, tabiiyeti, belli bir toplumsal gruba mensubiyeti veya siyasi düşünceleri nedeniyle mülteci durumuna düşen kişilerin durumunu kapsasa da iklim bu sebepler arasında yer almadı.

Ocak 2020'de BM Okyanusya ülkelerinden Kiribati'de yaşayan Ioane Teitiota'nın küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin yükselmesiyle evinin sular altında kalma tehlikesine karşı Yeni Zelanda'ya iltica başvurusunu reddetse de gelecekte iklim krizi nedeniyle başka ülkelere sığınmak isteyen kişilerin ihtimaline dikkat çekti.

İKLİM APARTHEİDI

Küresel Uyum Komisyonu, iklim değişikliğinin olası etkilerini tanımlarken ‘apartheid’ kelimesini kullandı. Komisyon, bedelini yoksulların ödeyeceği ‘iklim apartheidı’ndan kaçınmak için gerekli hazırlıklar ve yatırımın yapılmasının şart olduğunu vurguladı.

Dünyanın pek çok ülkesinde sıcaklık artıp yağış düşerken Güney Sudan'da yaşanan sel nedeniyle yaklaşık 1 milyon kişi evlerinden oldu.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Denizaşırı Kalkınma Enstitüsü tarafından 2017 yılında yayımlanan "İklim Değişikliği, Göç ve Yer Değiştirme" raporuna göre ise 2016'daki en büyük 10 göç hareketliliğinin nedeni iklim sebebi oldu.

Uzmanlara göre, fosil yakıt kullanımının önüne geçmek, sera gazı salımını sıfıra indirmek, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek, aşırı tüketim ve israftan kaçınmak şart.

10 YILDA 265 MİLYON KİŞİ

İsviçre merkezli İç Göç İzleme Merkezi (IDCM) tarafından yayımlanan bir rapora göre, yalnızca 2018 yılında 144 ülkeden 17,2 milyon kişi, doğal felaketler sebebiyle göç etmek zorunda kalırken, 2008-2018 yılları arasında bu sayı 265 milyona ulaştı.

ÇÖL ÇEKİRGESİ İSTİLASI UYARISI

BM'nin birkaç yıl sonra milyonlarca kişinin farklı ülkelere göç edebileceği uyarısını yapmasının ardından Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Afrika'nın doğusunda yeni çöl çekirgesi istilasının başlayabileceği tehlikesine dikkat çekti.

2020 DÜNYA AFET RAPORU

2020'de yayımlanan Dünya Afet Raporunda, iklim ve hava bağlantılı afetlerin sayısının 1960'lardan beri yükselmekte olduğuna ve 1990'lardan bu yana da neredeyse yüzde 35 arttığı belirtildi. Raporda, son 10 yılda doğal tehlikelerin tetiklediği afetlerin yüzde 83'ünün sel, fırtına ve sıcak hava dalgaları gibi hava ve iklim bağlantılı şiddet olaylarından kaynaklandığına yer verildi. İklim ve şiddetli hava olayları kaynaklı afetlerdeki artışa da dikkat çekilen raporda, 2000'lerde bu afetlerin tüm afetler içerisindeki oranı yüzde 76 iken aynı oranın 2010'larda yüzde 83'e yükseldiği belirtildi. İklim ve hava bağlantılı şiddetli afetlerin son 10 yılda 410 binden fazla ölüme sebep olduğuna yer verilen raporda, bu kişilerin ağırlıklı olarak düşük gelirli ve düşük orta gelirli ülkelerde yaşadığı kaydedildi. En çok ölüme neden olan afetlerin sırasıyla sıcak hava dalgaları ve fırtınalar olduğu belirtilirken, son 10 yılda dünya genelinde 1,7 milyar insanın iklim ve hava bağlantılı afetlerden etkilendiği bilgisine yer verildi.

TÜRKİYE EN ÇOK GÖÇ ALAN ÜÇ ÜLKEDEN BİRİ OLACAK

Dünyanın en prestijli tıp dergilerinden The Lancet'te yayımlanan bir araştırmada ise hem dünya geneli hem de Türkiye özelinde de birtakım öngörülere yer verilirken, 2050'den sonra dünya nüfusunun azalmaya başlayacağı öne sürüldü. 2017 için 80,4 milyon olarak hesaplanan Türkiye nüfusu, 2100 senesi için 101,6 olarak hesaplandı. 2068 yılı ise 112,5 milyon ile Türkiye'nin en kalabalık seviyeye ulaşacağı dönem olarak kabul edildi. Türkiye için doğurganlık oranını 1,79 olarak hesaplayan uzmanlar, bu sayının 80 yıl sonra 1,34'e gerileyeceğini tahmin ediyor. Kanada, Türkiye ve İsveç'in en fazla göç alan üç ülke olacağını öngören araştırmada, El Salvador, Samoa ve Jamaika'nın en çok göç veren ülkeler olacağı öne sürüldü.

Türkiye göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle, insan seliyle karşılaşma riski taşan ülkelerin başında geliyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İklim, krizi, nedeniyle, Türkiye'ye, büyük, göç, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı