İklim krizi: 50’ye yakın ülke haritadan silinebilir
Haber
12 Ağustos 2021 - Perşembe 20:21 Bu haber 559 kez okundu
 
İklim krizi: 50’ye yakın ülke haritadan silinebilir
Birleşmiş Milletler’in hazırlayıp sunduğu iklim değişikliği raporundan sonra bir takım ülkeler yok olma riskiyle karşı karşıya.
DÜNYA Haberi
İklim krizi: 50’ye yakın ülke haritadan silinebilir

Birleşmiş Milletler Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli'nin (IPCC) raporunda küresel ısınmanın önüne geçilemezse bazı bölgelerin yaşanılamaz hale gelebileceği uyarısında bulunması, iklim değişikliğinden en çok etkilenmesi beklenen muhtemel ülkeleri kaygılandırdı.

 

BAŞKALARININ FATURASINI BİZ ÖDÜYORUZ

 

Aralarında özellikle Maldivler'in de olduğu 50'ye yakın ülke, önlem alınmadığı takdirde "yeryüzünden silinebilecekleri" uyarısında bulundu. Söz konusu bu ülkeleri temsil eden eski Maldivler Devlet Başkanı Muhammed Naşid, "Başkalarının saldığı karbonun faturasını biz kendi hayatımızla ödüyoruz" ifadesini kullandı.

 

MALDİVLER, EN KIRILGAN ÜLKELERDEN BİR TANESİ

 

Eski Başkan Muhammed Naşid, Birleşmiş Milletler İklim Raporu'ndaki tahminlerin ülkesini "yok olmanın eşiğine götürerek yıkıcı sonuçlar" yaratacağını belirtti. Dünyanın en düşük rakımlı ülkeleri arasındaki bulunan Maldivler, olası bir iklim değişikliğinin sonuçlarına karşı en kırılgan ülkelerden bir tanesi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER KIRMIZI ALARM VERDİ

 

BM Genel Sekreteri António Guterres'e göre rapor, insanlık için "bir kırmızı alarm". Diğer yandan IPCC'nin hazırladığı son rapora göre, iklim değişikliğinin etkisiyle sıcak hava dalgaları, şiddetli yağışlar ve kuraklık şiddetini artıracak ve daha sık görülecek.

 

15 YIL İÇİNDE ÖNEMLİ BİR SICAKLIK SINIRI AŞILABİLİR

 

Büyük titizlikle hazırlanan rapordaki bulgular, insanlığın iklim üzerindeki zararlı etkisinin "gerçek" olduğuna işaret ediyor. Rapora göre, sera gazlarının atmosfere salımının devam etmesi sonucu yaklaşık 15 yıl içinde önemli bir sıcaklık sınırı aşılabilir. Bu yüzyıl sonunda deniz seviyelerinin de 2 metreye kadar yükselebileceği belirtiliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: iklim değişikliği, maldivler, küresel ısınmanın etkileri, iklim değişik
Yorumlar
Haber Yazılımı