İklim değişikliği uyarısı: “Böyle giderse İstanbul 3 adaya bölünecek”
Haber
11 Ağustos 2021 - Çarşamba 14:24 Bu haber 423 kez okundu
 
İklim değişikliği uyarısı: “Böyle giderse İstanbul 3 adaya bölünecek”
Küresel ısınma nedeniyle deniz seviyesinin dünya genelinde yükseleceğini söyleyen Prof. Dr. Levent Kurnaz, "Şu an bulunduğumuz mekanların çoğu sular altında kalacak, İstanbul 3 adaya bölünecek" dedi.
GÜNDEM Haberi
İklim değişikliği uyarısı: “Böyle giderse İstanbul 3 adaya bölünecek”

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan ve alanında en kapsamlı küresel ısınma raporunu olan raporu değerlendiren Boğaziçi Üniversitesi İklim Politikaları Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Levent Kurnaz, küresel ısınma neticesinde dünyadaki deniz seviyesinin yaklaşık 70 metre yükseleceğini belirterek şunları söyledi: “Deniz seviyesi 70 metre yükseldiğinde şu an bulunduğumuz mekanların çoğu sular altında kalacak. Diğer yandan İstanbul 3 adaya bölünecek. Bu durum yakın bir dönemde olmayacak. Ancak biz bu şekilde devam edersek en nihayetinde karşımıza çıkacak tablo bu olacak.”

TÜRKİYE’NİN KUZEYİ, GÜNEYİ GİBİ OLACAK

“Yine dünyadaki buzul, çöl ve orman alanlarının tamamen değişim geçireceğini söyleyen Kurnaz, “Şu an Sahra Çölü dediğimiz yer 6 derece kuzeye kayacak. Bu durum nedeniyle güneyde çöl olan bölgelerin bir kısmı orman olmaya başlayacak. Trabzon, Samsun ve İstanbul gibi Türkiye'nin kuzey bölgelerinin iklimi bu yüzyılın sonunda Antalya, Adana İklimi gibi olacak” dedi.

BM İKLİM RAPORU

BM iklim raporuna ilişkin de değerlendirme yapan Prof. Dr. Levent Kurnaz: "BM İklim Raporu ilginç şeyler söylüyor. Raporda, önümüzdeki 100 sene içerisinde deniz seviyesinde yaklaşık 80 santim ile 1 metre arasında yükselme olacağı belirtiliyor. Tabi bu deniz seviyesindeki yükselme İstanbul'la da tehlike getirecek. Yine rapora göre deniz seviyesindeki 1 metrelik yükselmeyle Haliç'in iç kesimlerinde ve Küçükçekmece civarında deniz sorunlar yaşanabileceği söyleniyor" ifadelerini kullandı.

BUZLARIN ÇOK HIZLI ERİMESİ MÜMKÜN

Yerleşim alanı olarak deniz kenarı tercih edilmemesi uyarısında bulunan Kurnaz, sözlerine şu şekilde devam etti: "BM İklim Raporunda, 'Batı Antartika'nın artık tam olarak ne zaman eriyeceğini tahmin edemeye biliriz' cümlesi yer alıyor. Yine bu bölgedeki buzların çok hızlı erimesi mümkün. Bu buzlar erken eriyecek olursa, İstanbul, İzmir gibi kıyı şehirlerinde deniz seviyesi çok hızlı bir şekilde birkaç metre artacak. Bu duruma vatandaş açısından bakarsak, ev alacak kişilerin deniz kenarlarını tercih etmemeleri gerekecek. Yine belediyeler yapacakları metro çıkışlarının ağzını, denize değil de karaya vermeyi tercih etmesi gerekecek."

Kaynak: Editör:
Etiketler: iklim değişikliği, küresel ısınma, Birleşmiş Milletler, Prof. Dr. Levent
Yorumlar
Haber Yazılımı