İflas eden esnaf sayısı artıyor
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 10:32 Bu haber 198 kez okundu
 
İflas eden esnaf sayısı artıyor
Salgının da etkisiyle iflas eden esnaf sayısı giderek artıyor. Konuyla ilgili açıklama Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, iş yerini kapatmak zorunda kalan esnaf sayısının 36 bini geçtiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
İflas eden esnaf sayısı artıyor

Ağbaba göre, mayıs ayı için de uygulanan tam kapanmadan sonra daha açılmayan yeme -içme gibi sektörlerde iş yapan esnafın, gelecek ay açılmadıkları taktirde bir daha iş yerini tamamen kapatma tehlikesi ile karşı karşıya. Esnaf ve Sicil Gazetesi’nin verilerine göre, nisan ayında, iflas eden esnaf sayısının 7 bin 75 olduğunu belirten Ağbaba ayrıca, yine nisan ayı içinde sicilden terkinini yapan esnaf sayısı da 5 bin 650 rakamını buldu. Bu yılın ilk 4 ayında iflas eden esnaf sayısı ise 36 bin 112 olarak kayıtlara geçti” dedi.

EN FAZLA KAPANMA İSTANBUL’DA

Bu yılın ilk 4 ayında en çok esnaf kaybeden 5 ilin sıralaması ise şu şekilde; İstanbul, İzmir, Ankara, Antalya ve Bursa oldu. Toplam 3.810 iflasla İstanbul ilk sırada yer alırken, İzmir'de 2.389, Ankara'da 1.998, Antalya'da 1.776 ve Bursa'da 1.775 esnaf iflas ederek kepenk kapattı.

DAHA FAZLA YARDIM YAPILMALI

Vekil Ağaba, çözüm için yapılması gerekenler hakkında da şu ifadeleri kullandı: “Büyükşehirlerde 3 bin TL olmak üzere 3 ay, büyükşehir olmayan belediyelerde ise 2 bin liradan 3 ay kira yardımı yapılmalı. Tam kapanma sürecinde mağdur olan esnaflara aylık 4 bin lira olmak üzere 3 aylık 12 bin lira hibe desteği verilmeli.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: kapanan iş yeri, esnaf, esnafın sorunları, salgın ve esnaf, koronavirüs, pa
Yorumlar
Haber Yazılımı