İddia: İngiltere KKTC'yi tanıyacak
Haber
26 Nisan 2021 - Pazartesi 11:59 Bu haber 33 kez okundu
 
İddia: İngiltere KKTC'yi tanıyacak
İddiaya göre İngiltere, Kuzey Kıbrıs'ı resmen tanımayı değerlendiriyor. Böyle bir adımın atılmasıyla İngiltere ile Kuzey Kıbrıs arasında doğrudan uçuşların başlayabileceği de iddialar arasında.
DİĞER Haberi
İddia: İngiltere KKTC'yi tanıyacak

Sunday Express'in haberine göre, İngiltere'nin Cenevre'de yapılacak görüşmelerde Kıbrıs Adası'nı neredeyse 60 yıldır ikiye bölen siyasi krize barışçıl çözüm bulmada tarihi bir fırsat sunmaya yardımcı olabileceği belirtildi.

Ayrıca gazeteye konuşan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, İngiliz hükümetini, görüşmelerde önereceği iki devletli çözümü desteklemeye çağırdığı ifade edildi.

Öte yandan Tatar'ın Avrupa Birliği'nden ayrılan Birleşik Krallık’ın tarafsız garantörlük rolünü yerine getirebileceğine ve Kıbrıslı Rumlar ile Kıbrıslı Türklere eşit şekilde davranılmasını sağlayabileceğine inandığı kaydedildi.

Haberde, hükümet kaynaklarının gazeteye, bakanlarının Kuzey Kıbrıs'ı resmen bağımsız bir ülke olarak tanımayı değerlendirdiklerini söylediği aktarıldı. Sorunun çözümünün, İngiltere'de yaşayan 300 bin Kıbrıslı Türk'e yardım edeceği ve iki ülke arasında doğrudan uçuşların başlamasını sağlayabileceği vurgulandı. Diğer yandan binlerce İngiliz vatandaşının Kuzey Kıbrıs'ı da daha kolay ziyaret edebileceği ve Kuzey Kıbrıs'ın güney ile birlikte popüler bir tatil beldesi haline gelebileceği yazıldı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: İddia:, İngiltere, KKTC'yi, tanıyacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı