Hz. Muhammed karikatürünü çizmişti yanarak öldü
Haber
04 Ekim 2021 - Pazartesi 09:03 Bu haber 678 kez okundu
 
Hz. Muhammed karikatürünü çizmişti yanarak öldü
Hz. Muhammed karikatürleri çizen ve İslam Dünyasından büyük tepki alan İsveçli karikatürist feci trafik kazasında yanarak öldü.
DÜNYA Haberi
Hz. Muhammed karikatürünü çizmişti yanarak öldü

İslam’a karşı nefreti ile bilinen ve çizdiği Hazreti Muhammed karikatürleri sebebiyle İslam dünyasında büyük tepki çeken İsveçli karikatürist Lars Vilks ile iki koruma polisi, yaşanan trafik kazasında yanarak öldü.

 

Konuya ilişkin konuşan İsveç Emniyet Genel Müdürü Anders Thornber, olayı doğrulayarak iki polis memurunun ailelerine başsağlığı diledi. İsveç devlet televizyonu SVT'de çıkan haber göre ise, Smaland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu patlayan ve alev alan araçlarda 3 kişi yanarak öldü, bir kişi ağır yaralandı. Yaralanan kişinin kamyon şoförü olduğu, otomobilde ölen kişilerin Lars Vilks ve iki polis koruması olduğu kaydedildi.

 

Kurt Westergaard

 

Öte yandan geçtiğimiz temmuz ayında yine Hz. Muhammed'in karikatürünü çizen Kurt Westergaard isimli şahıs da 86 yaşında ölmüştü. Ölümüne ilişkin açıklama yapan ailesi, Westergaard’ın uzun süreli bir hastalık nedeniyle öldüğünü duyurmuştu. Westergaard’ın Danimarka gazetesine çizdiği karikatür, birçok ülkede şiddet olaylarının çıkmasına neden olmuştu. İslam dünyasının kırmızı çizgilerinden birisi olan Hz. Muhammed hakkında çizdiği karikatürler, Avrupa çapında bir ifade özgürlüğü tartışmasını beraberinde getirdi.

 

Amacı İslam'ın eleştirisi ve oto sansür

 

6 yıl önce gerçekleşen ve 12 kişinin öldürüldüğü Charlie Hebdo saldırısının öncesi de karikatür tartışmasına kadar uzanıyordu. 1980 yılından beri karikatürist olan Kurt Westergaard, 2005 yılında toplam 12 karikatürlük bir seriyi bir Danimarka gazetesi için çizdi. Westergaard yaptığı çizimlerde, "İslam'ın eleştirisi ve oto sansür" noktasında bir farkındalık yaratmak amacı taşıdığını savunuyordu.

 

Karikatürleri yayınlayıp kale gibi evde yaşamaya başladı

 

Karikatürlerin gazetede çıkmasıyla başlayan olaylar, Danimarka büyükelçiliklerine saldırılara kadar ulaştı, yaşanan olaylarda onlarca kişi öldü. Karikatürist Westergaard da ölüm tehditlerinin hedefi haline geldi ve gizlenerek yaşamaya başladı. Sonrasında ise Aarhus'ta kale gibi korunan bir evde yaşamaya başladı.

 

Saldırıdan son anda kurtuldu

 

2010 senesinde Muhammed Geele adlı bir Somalili, Westergaard'ın evine bıçakla girdi. Karikatürist, panik odasına gizlenerek polisi çağırdı ve bu saldırıdan kurtuldu. 28 yaşındaki Somalili genç, 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

 

Son röportajında pişman olmadığını söyledi

 

Kurt Westergaard kalan yıllarda ise, devamlı koruma ile birlikte farklı adreslerde yaşamak zorunda kaldı. Reuters haber ajansına 2008 yılında verdiği röportajda, hiciv içeren çizimlerden pişman olmadığını söyledi.

 
Kaynak: Editör:
Etiketler: Hz. Muhammed karikatürü, İsveçli karikatürist trafik kazası, İsveçli karikatürist öldü, Lars Vilks, Kurt Westergaard,
Yorumlar
Haber Yazılımı