Hindistan kara mantar hastalığıyla
Haber
25 Mayıs 2021 - Salı 11:11 Bu haber 174 kez okundu
 
Hindistan kara mantar hastalığıyla
Koronavirüs salgınıyla mücadele eden Hindistan bu sefer farklı bir hastalıkla karşı karşıya. Kara mantar denilen hastalıktan 200’ü aşkın kişi öldü.
DÜNYA Haberi
Hindistan kara mantar hastalığıyla

Hindistan'da koronavirüs salgını ile tetiklenen ve kara mantar olarak bilinen "mukormikoz" nedeniyle şuana kadar 219 kişi yaşamını yitirdi.

Hint medyasına göre ülkede son dönemde Covid-19'u atlatanlarda kara mantara yakalananların sayısında artış oldu. Şimdiye kadar ülkede 7 bin 250 kişide mukormikoz görüldüğünü belirten yetkililer, 219 kişinin bu hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini kaydetti.

Hastalıktan dolayı oluşan vakaların çoğu Maharaştra, Telangana, Odişa, Karnataka, Tamil Nadu, Racastan, Gucarat ve Haryana eyaletlerinde görüldü.

Öte yandan doktorlar, bu hastalığın koronavirüs hastalarına uygulanan steroid destekli tedavilerin bağışıklık sistemini baskılamasından dolayı yaygınlaşmış olabileceği tezi üzerinde duruyor.

Kara mantar hastalığı nedir?

Mukormikoz ya da zigomikoz terimleriyle bilinen hastalık nadir görülen fakat tehlikeli bir mantar enfeksiyonu. Hastalığa mukor küfü adı verilen ve özellikle toprak, çürüyen bitkiler, gübre ve çürük tahtada bulunan mantar türü sebep oluyor. Mantar tohumlarına maruz kalan kişilerde oluşan hastalık mantarın dokuları yemesiyle ilerliyor. Erken teşhisin hayat kurtarıcı olduğu bu enfeksiyon türünde, tedavide yaşanan gecikmeler ölüme sebebiyet verebiliyor. Hastalık daha çok ılık ve nemli iklimlerde yaygın görülüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kara mantar, kara mantar hastalığı, kara mantar hastalığı nedir, Hindistan,
Yorumlar
Haber Yazılımı