Hindistan hava kirliliğiyle boğuşuyor
Haber
31 Temmuz 2021 - Cumartesi 21:21 Bu haber 341 kez okundu
 
Hindistan hava kirliliğiyle boğuşuyor
Koronavirüse karşı amansız bir mücadele veren Hindistan’da bir diğer tehlike endişe yaratıyor. Hindistanlı doktorlar, hava kirliliğinin, akciğer kanseri başta olmak üzere birçok hastalıkları daha da artırmasından korkuyor.
DÜNYA Haberi
Hindistan hava kirliliğiyle boğuşuyor

Hindistan’daki doktorlar, 1 Ağustos Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla akciğer kanserlerindeki artışın sebeplerinden biri olduğu düşünülen hava kirliliğiyle mücadele için sıkı önlemler alınması gerektiğini belirtiyor.

Akciğer hastalığı salgınıyla karşı karşıya kalacağız

Akciğer Bakım Vakfının kurucusu, ödüllü Göğüs Hastalıkları Uzmanı Arvind Kumar, yaptığı açıklamada, "Hava kirliliğini önemsemezsek önümüzdeki on yılda sadece akciğer kanseri değil, her türlü akciğer hastalığı salgınıyla karşı karşıya kalacağız" ifadelerini kullandı.

Bu sorun acil bir şekilde ciddiye alınmalı

Hava kirliliğinin, hak ettiği ciddiyet ve aciliyetle ele alınması gerektiğini vurgulayan Arvind Kumar, "Sağlık kısmı, henüz hava kirliliğinin iyileştirilmesini gerektiren nedenler arasında değil. Hava kirliliği sadece kimyasal bir sorun olarak görülüyor" dedi. Akciğer kanserinin diğer etkenleri arasında mesleki maruziyet ve hava kirliliğinin de yer aldığını ifade eden Dr. D. Bahera da, hava kirliliğinin, hastalığın artışında "önemli rol" oynadığını vurguladı.

Sigara içmeyen kişilerde de görülüyor

Konuya ilişkin konuşan bir diğer isim olan Mumbai'de Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sarthak Rastogi ise Hindistan'da hava kirliliğinin akciğer kanserine etkisinin artık göz ardı edilemeyeceğini söyledi. Değişik sağlık merkezlerinden elde edilen verilere göre akciğer kanseri hastalarının yüzde 30-55'inin hiç sigara içmediğinin görüldüğünü aktaran Rastogi, "Temiz hava eylemleri ve politikaları zamanımızın ihtiyacı. Kirletici endüstriler uzaklaştırılmalı ve daha temiz yakıtlar kullanılmalı. Hibrit araçların veya elektrikli araç teknolojisinin kitlesel yayılımı hedeflenmeli" diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hindistan hava kirliliği, hava kirliliği, hindistan, akciğer kanseri,
Yorumlar
Haber Yazılımı