Hindistan'da ölümcül Nipah virüsü kol geziyor
Haber
28 Haziran 2021 - Pazartesi 16:23 Bu haber 288 kez okundu
 
Hindistan'da ölümcül Nipah virüsü kol geziyor
Koronavirüsten kırılan Hindistan'da insan nüfusunun olduğu bölgelerde yaşayan yarasalarda yüzde 40-75 oranında öldürücü Nipah virüsü tespit edildi.
DÜNYA Haberi
Hindistan'da ölümcül Nipah virüsü kol geziyor

Bilindiği üzere ilk olarak Aralık 2019'da Çin'de ortaya çıkıp bütün dünyayı kasıp kavuran Kovid-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan Hindistan'da yaşayan yarasalarda öldürücü Nipah virüsü (NiV) tespit edildi.

VİRÜSÜN İLK ÇIKTIĞI YER

Kaynağı hayvan olan Nipah virüsü pandemisi ilk olarak 1990'ların sonunda Malezya'daki domuz çiftliklerinde görüldü. 265 kişiye bulaşması 105 ölümle bitmişti. Daha sonra 2011’de Hindistan'da, 2007'de Batı Bengal ve 2018 ve 2019'da Kerala eyaletlerinde Nipah virüsü salgını meydana gelmişti.

ÇOK BULAŞICI VE ÖLDÜRÜCÜ

En son ise bir Hindistan gazetesinin Hindistan Tıbbi Araştırma Konseyi ve Ulusal Viroloji Enstitüsü'nün kesitsel araştırmasındaki verilere dayanarak Hindistan'da yarasalardan alınan numunelerde rastlandığını duyurduğu Nipah virüsü, çok bulaşıcı olmasıyla biliniyor ve insanlarda öldürücü beyin iltihabı ve solunum yolu hastalıklarına neden oluyor.

NUMUNELER İNCELENDİ

Diğer yandan geçen yılın mart ayında Mumbai'nin güneyindeki Mahabaleşvar'da yakalanan Leschenault'un rousette adlı orta boy meyve yarasalarıyla küçük boy bayağı cüce yarasalar üzerinde yürütülen çalışmalara kapsamında kan, gırtlak ve rektum numuneleri incelendi. Bunlar üzerinde yapılan testler hem NiV RNA hem de NiV IgG antikorları bakımından pozitif neticeler verdi.

BÜYÜK ENDİŞE KAYNAĞI

Yapılan araştırmadan alınan alıntıya göre, "Kalabalık insan nüfuslarının ikamet ettiği bölgelerde yarasaların yaşadığı yerlerin çok yaygın olduğu Hindistan'da yinelenen salgınlar, yüksek vaka ve ölüm oranı, insandan insana bulaşıcılık ve etkili aşı-antivirallerin eksikliği yüzünden büyük endişe kaynağı.”

İNSANDAN İNSANA BULAŞIYOR

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) Kovid-19, Ebola ve Zika gibi halk sağlığı aciliyeti açısından öncelikli araştırılması gereken hastalıklar listesinde bulunan NiV, bozuk meyve yoluyla, hayvanlardan insanlara, insanlardan insanlara bulaşıyor.

Henüz tedavisi ya da aşısı bulunmayan NiV'in öldürücülük oranı yüzde 40-75 arasında değişiyor.

 

"GELECEĞİN OLASI SALGINI NİPAH VİRÜSÜ" 

https://haberdeozgur.com/haber-gelecegin-olasi-salgini-nipah-virusu-2900.html

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hindistan'da, ölümcül, Nipah, virüsü, kol, geziyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı