Her yıl 12 milyon hektar arazi yok oluyor
Haber
20 Haziran 2021 - Pazar 14:22 Bu haber 362 kez okundu
 
Her yıl 12 milyon hektar arazi yok oluyor
Yıllardı kuraklık krizi içinde olan dünyada bu sorun her geçen gün daha da derinleşiyor. Kuraklık nedeniyle dünyada her yıl 12 milyon hektar arazi yok oluyor.
YAŞAM Haberi
Her yıl 12 milyon hektar arazi yok oluyor

Dünya Çölleşme ve Kuraklıkla Mücadele Günü kapsamında açıklamalarda bulunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Şaylan, kuraklığın sosyal ve ekonomik etkilerinin olduğunu belirterek, lakin çölleşmenin, insanların faaliyetleri ve iklim krizinden doğan sebeplerden meydana gelen arazi bozulumu olduğunu söyledi.

20 MİLYON TON TAHIL ÜRETEBİLECEK ALAN YOK OLUYOR

"Çölleşme ve kuraklık arttıkça, bunun insanlar, hayvancılık, tarımsal üretim ve çevre üzerindeki etkileri yıkıcı olabilir” diyen eden Şaylan, şöyle devam etti: “Her yıl 75 milyar ton verimli toprak, arazi bozulumu nedeniyle yok oluyor. Aynı şekilde, yine her yıl sadece çölleşme ve kuraklık sebebiyle 12 milyon hektar arazi yok oluyor. Bu, yaklaşık 20 milyon ton tahıl üretebilecek bir alanın kaybedilmesi anlamına gelmektedir.

KURAKLIĞA KARŞI GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALIDIR

Çölleşme ve kuraklık, günümüzde daha fazla dikkat gerektiren bir konu olduğunu ifade eden Şaylan, “Arazinin bozulup toprağın verimsiz hale gelmesi durumunda, doğal yerler bozulur ve değişime uğrar. Bu şekilde sera gazı emisyonları artar, biyoçeşitlilik de azalır. Topraklar korunmalı, verimlilikleri arttırılmalı ve geri kazanılmalı, çölleşme ve kuraklığın etkilerini azaltmak için çalışmalar hızlıca hataya geçirilmeli. Gelecekte iklim değişikliğinin kuraklık üzerine yapabileceği etkiler incelenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: kuraklık, kuraklık krizi, iklim krizi, su kıtlığı, arazi, çölleşme, gıda krizi,
Yorumlar
Haber Yazılımı