Hangi ülke hangi aşıyı kullanıyor?
Haber
18 Ocak 2021 - Pazartesi 10:38 Bu haber 31 kez okundu
 
Hangi ülke hangi aşıyı kullanıyor?
Tüm dünyada koronavirüs kriziyle mücadele sürerken, aşı çalışmaları da hızlanmış durumda. Çoğu ülke geliştirilen mevcut aşılara onay verip kullanıma sokmuş durumda. Peki hangi ülke hangi aşıyı kullanıyor?
DİĞER Haberi
Hangi ülke hangi aşıyı kullanıyor?

TÜRKİYE

Türkiye ilk tercihini Çin merkezli Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısından yana kullandı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun acil kullanım onayı vermesinin ardından aşılama programı ilk olarak sağlık çalışanlarına yapılmaya başlandı.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, Alman Amerikan ortaklığında geliştirilen Pfizer ve BioNTech aşısı ve yine Amerikan ilaç firması Moderna'nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının kullanımını onayladı.

AVRUPA BİRLİĞİ

Avrupa İlaç Ajansı (EMA), Moderna ve Pfizer/BioNTech aşısına onay verdi.

İNGİLTERE

Birleşik Krallık'ta da kullanıma onay verilen aşılar Moderna, Pfizer-BioNTech ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen AstraZeneca oldu.

RUSYA

Rusya'da kendi geliştirdiği Sputnik V adı verilen aşıya onay veren ülkelerden oldu.

HİNDİSTAN

Hindistan, ülke olarak geliştirdiği Covaxin ve Oxford-AstraZeneca aşısının ülkede kullanımına onay verdi.

ÇİN

Çin'de Pekin Biyolojik Ürünler Enstitüsü ve Sinopharm tarafından geliştirilen aşı, ülkede yaygın kullanım onayı alan ilk koronavirüs aşısı oldu.

ORTADOĞU

Ortadoğu'da Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Bahreyn, İsrail, Katar, Kuveyt, Pfizer/BioNTech aşısına onay veren ülkeler. Pfizer/BioNTech aşısının yanında Arap Emirlikleri ve Bahreyn, Çin'in Sinopharm aşısını da kullanılıyor.

LATİN AMERİKA

Brezilya, Oxford-AstraZeneca aşısının yanı sıra Çin’nin Sinovac şirketinin ürettiği CoronVac aşısına kullanım onayı verdi. Arjantin ise, Sputnik V, Oxford-AstraZeneca ve Pfizer/BioNTech aşılarına onay vermiş durumda.

UZAK DOĞU

Endonezya da Türkiye’nin kullandığı CoronaVac aşısına onay vermiş durumda. Singapur ise, Pfizer/BioNTech aşısının kullanımı için izin çıkarmış durumda.

AFRİKA

Afrika'da Sahra altı bölgede aşılamaya henüz başlanmadı. Batı Afrika'da ise Gine'de Rusya'nın Sputnik V aşısının ilk dozları deneme amacıyla uygulanmaya başlandı.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Hangi, ülke, hangi, aşıyı, kullanıyor?,
Yorumlar
Haber Yazılımı