Hamile kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu?
Haber
13 Mart 2021 - Cumartesi 09:52 Bu haber 29 kez okundu
 
Hamile kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu?
Weill Cornell Tıp Bilimleri Enstitüsü bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre Kovid-19’a yakalanmış hamile kadınların ürettiği antikorun plasenta yoluyla bebeğe geçebiliyor.
DİĞER Haberi
Hamile kadınların ürettiği antikor bebeğe geçiyor mu?

Euronews’te çıkan habere göre New York’ta koronavirüs hastalarının yoğun olarak görüldüğü hastanelerin birinde doğum yapan 88 kadına ait kan örnekleri incelendi.

Araştırmada doğan bebeklerin yüzde 78’inin göbek kordonundan alınan kan örneklerinde antikor tespit edildi. Çalışmaya katılan kadınlarda daha önce Kovid-19 ile enfekte olduklarını gösteren antikorlara rastlandığı ve bunların yüzde 58’inin asemptomatik olduğu bildirildi.

ANTİKOR ANNEDEN PLASENTA YOLUYLA GEÇTİ

Uzmanlar, Kovid-19 testi sonucunda bebeklerde aktif virüsün bulunmadığına, antikorun anneden plasenta yoluyla transfer edildiğine işaret etti.

Çalışmada, Kovid-19 ile semptomatik enfeksiyonu olan annelerin, asemptomatik olanlara göre daha yüksek antikor seviyelerine sahip olduğu kaydedildi.

Araştırmanın ayrıntıları, “Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum dergisinde yayımlandı.

HAMİLE KADINLAR KORONAVİRÜS AŞISI YAPTIRABİLİR Mİ?

Kovid-19 aşısının yaygın kullanılmaya başlanmasıyla sorulan soruların başında ‘hamile kadınların aşı yaptırıp yaptıramayacağı’ geliyor.

Hamilelik, kronik hastalık ve alerji gibi özel durumları olanların her ilaç kullanımından önce yapması gerektiği gibi Kovid-19 aşısı için de doktoruna danışması gerekiyor. Zira bir ilaç veya aşı için yapılan klinik testler, çoğu zaman hamileleri kapsamıyor. Bu durum koronavirüs araştırmaları için de geçerli olduğundan, Kovid-19 aşılarının hamile bir kadına veya ana rahmindeki bebeğine etkileri henüz bilinmiyor.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Hamile, kadınların, ürettiği, antikor, bebeğe, geçiyor, mu?,
Yorumlar
Haber Yazılımı