Güneş fırtınası dünyayı internetsiz bırakabilir
Haber
14 Eylül 2021 - Salı 07:34 Bu haber 1219 kez okundu
 
Güneş fırtınası dünyayı internetsiz bırakabilir
Amerika Birleşik Devletleri’nde gökbilimci olan Sangeetha Abdu Jyothi, gelecekte Güneş’te yaşanacak şiddetli bir fırtınanın Dünya’da ‘internet kıyameti’ yaşatabileceğini söyledi.
YAŞAM Haberi
Güneş fırtınası dünyayı internetsiz bırakabilir

Kaliforniya Üniversitesi’nde bilgisayar bilimleri uzmanı olan Abdu Jyothi, şiddetli bir Güneş fırtınası sebebiyle dünyanın büyük bir bölümünde haftalarca hatta aylarca sürecek internet kesintileri yaşanacağını iddia etti. Abdu Jyothi, hesaplamalara dayandırdığı öngörülerini henüz hakem onayından geçmeyen bir araştırma makalesinde açıkladı.

 

ALTYAPIMIZ HAZIR DEĞİL

 

WIRED'a açıklamalarda bulunan bilim insanı, "Beni bu konuda cidden düşündüren şey, pandemide dünyanın krizlere karşı ne kadar hazırlıksız olduğunu görmemizdi" dedi ve ekledi: Altyapımız büyük ölçekli bir Güneş etkinliğine hazır değil. Güneş Dünya'yı her zaman, manyetize parçacıklardan oluşan bir sis yağmuruna tutuyor. Bu yağmur Güneş rüzgarı diye biliniyor.

 

YAŞAM TARZI İÇİN FELAKETLE OLABİLİR

 

Gezegenin manyetik kalkanı, bu parçacıkların yeryüzüne zarar vermesini çoğu zaman engelliyor. Ancak yüzyılda bir meydana gelen nadir olaylarda bu rüzgar tam bir fırtınaya dönüşüyor. Yeni araştırmada da vurgulandığı üzere bu tür aşırı olayların sonuçları insanlığın modern yaşam tarzı için felaketle bitebilir.

 

TARİHTE YAŞANAN FIRTINALAR

 

Yakın tarihte bu tür olaylardan yalnızca ikisi kaydedilmişti. Bunlardan biri 1859'da, diğeri de 1921'de meydana gelmişti. Carrington Olayı diye bilinen ilki nedeniyle telgraf telleri alev almış, iletişim önemli ölçüde aksamıştı. O tarihten beri insan uygarlığının internete çok daha bağımlı hale geldiğini vurgulayan Abdu Jyothi, devasa bir jeomanyetik fırtınanın bu yeni altyapı üzerindeki potansiyel etkilerinin yeterince değerlendirilmediğini savundu.

 

DENİZALTINDAKİ İNTERNET KABLOLARI

 

Yeni makalesinde bu altyapıdaki en büyük güvenlik açıklarını belirlemeye çalışan bilim insanına göre fiber optik kablolar, jeomanyetik olarak indüklenen akımlardan etkilenmediği için yerel ve bölgesel internet bağlantılarının hasar görmemesi mümkün. Ancak, kıtaları birbirine bağlayan, denizaltındaki uzun internet kabloları için aynı şey geçerli değil. Zira optik sinyali artırmak için tekrarlayıcılarla donatılan bu kablolar, jeomanyetik akımlara karşı savunmasız.

 

ONARIM ÇOK UZUN ZAMAN ALABİLİR

 

Belirli bir bölgedeki denizaltı kablosunun arızalanması durumunda tüm kıtaların birbirinden kopabileceğini de söyleyen Abdu Jyothi, bu kabloların onarımının çok uzun süreceğini belirterek, bu sırada milyonlarca kişinin geçim kaynaklarını kaybedebileceğini vurguluyor.

 

TEHDİTİN CİDDİYE ALMASI GEREKİYOR

 

"ABD'de bir günlük internet kesintisinin ekonomik etkisinin 7 milyar doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor" diyen Abdu Jyothi, "Ya ağ günlerce hatta aylarca işlevsiz kalırsa?" diye soruyor. Makaleye göre bir sonraki büyük Güneş fırtınası yıldızdan fırladığında Dünya'daki canlıların bu fırtınaya hazırlanmak için yaklaşık 13 saati olacak. Bilim insanı işte bu sürenin iyi kullanılabilmesi için uzmanların Güneş fırtınalarının yaratacağı tehdidi ciddiye alması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: güneş fırtınası, solar patlama, güneş fırtınası nedir, güneş, dünya, internet, uydu,
Yorumlar
Haber Yazılımı