Grip salgını kapıda
Haber
12 Eylül 2021 - Pazar 11:14 Bu haber 185 kez okundu
 
Grip salgını kapıda
Geçtiğimiz dönemde neredeyse hiç görülmeyen grip, bu kış sezonunda geri gelebilir. Uzmanlara göre, özellikle çocuklar için bu sezon çok ağır geçebilir.
SAĞLIK Haberi
Grip salgını kapıda

ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmada kullanılan matematiksel modeller, 2021-2022 grip sezonunun normalde yüzde 20 daha fazla vaka ile geçeceğine işaret ediyor. Kötü bir senaryo söz konusu olduğunda ise bu rakamın iki katına çıkması olası.

 

SAĞLIK ALTYAPISI ETKİLENEBİLİR

 

Henüz hakem denetiminden geçmemiş olan iki bilimsel makalede, ABD’de bu yıl normalde 100.000 daha fazla grip vakası beklendiğine işaret ediliyor. Sürmekte olan koronavirüs salgını da göz önüne alındığında, bu gelişme sağlık altyapısını ciddi anlamda etkileyebilir.

 

NÜFUSUN YÜZDE 75’İNİN AŞILANMALI

 

Uzmanlar, olası bir grip salgınına karşı en iyi önlemin grip aşısı olmak olduğu konusunda fikir birliğine varmış durumda. Kötü senaryo, insanların grip aşısı olmaması. Bu durumda sadece ABD’de ekstra 400.000 vaka bekleniyor. Hastanelerde aşırı yığılmanın engellenmesi için, nüfusun en az yüzde 75’inin aşılanmış olması gerekiyor.

 

2 YILDIR NEREDEYSE HİÇ GÖRÜLMEDİ

 

Bilindiği gibi geçen yıl ve bu yıl grip salgını hemen hemen hiç gerçekleşmedi. Bunun nedeni elbette kapanmalar, sosyal mesafe önlemleri, maske kullanımı ve diğer tedbirler sayesinde insanların, özellikle çocukların çok fazla dışarı çıkmaması ve grip virüsünü almamış olmaları. Önlemler sayesinde belli bazı grip suşlarının neslinin tükendiği de tahmin ediliyor.

 

GRİP BU SEZON CİDDİ BİR GERİ DÖNÜŞ YAPABİLİR

 

Ancak uzmanlar, gribin bu sezon ciddi bir geri dönüş yapabileceğini düşünüyor. Her yıl üretilen grip aşıları bir önceki yılın virüsü temel alınarak yeniden tasarlanıyor. 2020-2021 sezonunda örneklem çok az olduğundan dolayı üretilecek olan aşıların etkin olmama olasılığı var. Grip virüsü ile daha önce tanışmamış çocuklar, en büyük risk grubunu oluşturuyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: grip sezonu, grip, koronavirü, kovid-19, grip salgını, grip koronavirü farkı,
Yorumlar
Haber Yazılımı