Görme engellilere yapay görüntü
Haber
11 Mart 2021 - Perşembe 18:16 Bu haber 159 kez okundu
 
Görme engellilere yapay görüntü
İsviçre'de geliştirilen yeni bir retina implant'ının, kaybolan görüş açısını bir ölçüde geri getirebileceği bildirildi. Lozan Federal Teknoloji Enstitüsü'nden (EPEL) mühendislerin geliştirdiği implant, retinadaki göz siniri hücrelerinin zarar görmesi nedeniyle görme engelli olan kişilere yapay bir görüntü sağlayabilir.
DİĞER Haberi
Görme engellilere yapay görüntü

EPEL Mühendislik Fakültesi'nden Diego Ghezzi, "Geliştirdiğimiz sistem elektrotlarla retina hücrelerinin uyarılması sayesinde görme engelli kişilere bir tür yapay görüş sağlamak üzere tasarlandı" dedi.

Bir santimetre genişliğindeki implant, gözün arkasındaki retinaya yerleştiriliyor. Akıllı gözlüğe yerleştirilen kamera, kullanıcının görüş açısını görüntülüyor ve elde edilen veriyi gözlüğün ucundaki mikrobilgisayara gönderiyor. Mikrobilgisayar veriyi ışık sinyallerine dönüştürüyor, bu sinyaller de retina implant'ındaki elektrotlara aktarılıyor.

Daha sonra 10 binden fazla elektrot retinayı uyarıyor, böylece kullanıcı görüntünün basit, siyah beyaz bir versiyonunu görebiliyor. Bu görüntü ışık noktacıklarından oluşuyor ve kullanıcıların şekilleri anlamak için bu noktacıkları yorumlamayı öğrenmesi gerekiyor.

Ghezzi, "Bu, gece gökyüzündeki yıldızlara bakıp belirli takımyıldızlarını öğrenmeye benziyor" diye konuştu.

İmplant için klinik deneyler yakında başlayacak (EPEL)

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: Görme, engellilere, yapay, görüntü,
Yorumlar
Haber Yazılımı