Gerekirse 3 ayda yeni kovid aşısı geliştiririz
Haber
13 Temmuz 2021 - Salı 09:03 Bu haber 365 kez okundu
 
Gerekirse 3 ayda yeni kovid aşısı geliştiririz
Dünya koronavirüsün yeni varyantlarına karşı diken üstündeyken, BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, varyantlara karşı yeni aşı geliştirebileceklerini söyledi.
SAĞLIK Haberi
Gerekirse 3 ayda yeni kovid aşısı geliştiririz

Bir Fransız gazetesine konuşan BioNTech'in kurucuları Özlem Türeci ve Uğur Şahin, varyantlar ve aşı çalışmalarına dair önemli açıklamalar yaptılar. Türeci ve Şahin çiftine Delta varyantının yayılma hızı, dördüncü dalga korkularının yeniden alevlenmesi ve mRNA aşılarının varyantlara karşı etkisi soruldu.

MRNA AŞISINI UYARLAMAK OLDUKÇA KOLAY

Dünyanın umudu iki bilim inanı Türeci ve Şahin'e göre, aşıların yeni varyantlara karşı etkili olması için mRNA aşısını uyarlamak oldukça kolay. Özlem Türeci ise durumu "Fikir, orijinal virüsün Spike proteininin genetik kodunu aşımızdaki yeni varyantınkiyle değiştirmekten ibaret" ifadeleriyle belirtti.

YENİ AŞININ DENEMELERİ ÖNÜMÜZDEKİ AY BAŞLIYOR

Şuan kullanımda olan BioNTech aşısının varyantlara karşı yeni bir versiyonunun da ağustos ayında klinik denemelere başlayacağını ifade eden Uğur Şahin, aşının böylelikle Delta varyantına karşı daha iyi performans göstermesine izin verebileceğini söyledi. Şahin ayrıca, ihtiyaç duyulması halinde yeni aşıyı 3 ay gibi bir süre içinde geliştirebileceklerini belitti.

ÜÇÜNCÜ DOZ BÜYÜK OLASILIKLA YARARLI OLACAK

Şu an için ise Delta varyantı gibi yeni versiyonlarının ortaya çıkmasıyla, büyük ihtimalle üçüncü bir doz aşının yapılmasının gerekli olabileceğini belirten Özlem Türeci, konuya dair, "Spike proteinindeki belirli antikor bağlama bölgeleri mutasyona uğruyor. Klinik denemelerimiz, yüksek sayıda antikorla bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dolayısıyla enfeksiyona karşı koruma sağladığı için üçüncü dozun büyük olasılıkla yararlı olacağını göstermiştir" ifadelerini kullandı.

İKİ VE ÜÇÜNCÜ DOZ ARASINDAKİ SÜRE ÜLKE YETKİLİLERİNE BAĞLI

Diğer yandan Türeci, ikinci ve üçüncü doz arasındaki sürenin ne kadar olacağı kararının da laboratuarlara değil, ülkelerin yetkililerine ait olacağını belirtti.

Kaynak: Editör:
Etiketler: özlem türeci, uğur şahin, korona aşısı, BioNTech aşısı varyantlara karşı etkili mi, kovid-19 aşısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı