"Geleceğin olası salgını Nipah virüsü"
Haber
12 Şubat 2021 - Cuma 21:53 Bu haber 12 kez okundu
 
"Geleceğin olası salgını Nipah virüsü"
Yapılan bilimsel araştırmaya göre Nipah adlı virüs, 75’lik ölüm oranına sahip ve büyük bir salgına yol açabilecek yetenekte.
DİĞER Haberi

Birleşik Krallık ve Hollanda hükümeti, Bill & Melinda Gates Vakfı, Wellcome Trust ve Axa Yatırım tarafından finanse edilen Hollanda merkezli Access to Medicine Foundation sivil toplum örgütünün uzmanlarına göre, Çin'deki Nipah virüsünün potansiyel bir sonraki salgın olma riski yüksek ve ölüm oranı yüzde 75.

Nipah, insana yarasa ve domuzlardan ya da virüsün bulaştığı yemekten geçebiliyor. Hastalık ayrıca insandan insana geçiyor. Uzmanların açıklamalarına göre, virüsün doğal taşıyıcısı büyük yarasalar.

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre ise, Nipah virüsü belirtisiz seyredebilir, aynı zamanda ciddi solunum sorunları, beyin iltihabı, beyin ödemi ve yüzde 40 ila 75 arasında ölüm oranına yol açabilir.

Ayrıca DSÖ, tarafından Nipah virüsü insanlık için en tehlikeli virüsler listesine dahil edildi. Bu hastalığın tedavisi için bir ilaç veya aşı bulunmuyor.  İlaç firmalarının henüz Nipah’a karşı ilaç geliştirme yönünde bir projesi de yok.

Diğer yandan The Guardian'ın konuya ilişkin yaptığı haberindeki araştırmanın metninde, “Yeni salgın, ilaca dirençli enfeksiyondan kaynaklanacak” ifadesine yer verildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: "Geleceğin, olası, salgını, Nipah, virüsü",
Yorumlar
Haber Yazılımı