Galatasaray elendi, Beşiktaş kaybetti
Haber
29 Temmuz 2021 - Perşembe 11:41 Bu haber 325 kez okundu
 
Galatasaray elendi, Beşiktaş kaybetti
Ön eleme maçı oynayan Galatasaray'ın elenmesiyle Şampiyonlar Ligi'nde Türkiye'yi temsil edecek Beşiktaş, maçlardan gelecek yayın gelirlerinden 200 bin Euro kaybetti.
SPOR Haberi
Galatasaray elendi, Beşiktaş kaybetti

Hollanda temsilcisi PSV Eindhoven takımına iki maçta 5-1 ve 2-1'lik skorlarla yenilen Galatasaray, Şampiyonlar Ligi'ne veda etmişti. Ancak Galatasaray'ın şampiyonaya veda etmesiyle kaybedenler arasında Beşiktaş da oldu. Beşiktaş, fazladan 200 bin euro kazanma imkanını kaybetmiş oldu.

PSV gruplara kalırsa, Beşiktaş'tan daha fazla yayın geliri alacak

Eğer Galatasaray, Hollanda takımını eleyip gruplarda da kalmayı başarsaydı Beşiktaş, yayın havuzu gelirinden alacağı para daha çok olacaktı. PSV, kulüp puan sıralamasında Beşiktaş'ın üzerinde ve bu sebeple de gruplara kalırsa, Beşiktaş'tan daha fazla yayın geliri alacak.

Galatasaray eleseydi, Beşiktaş kazanacaktı

Diğer yandan Galatasaray ise, gruplara kalmayı başarsaydı yayın geliri iki kulüp arasında yüzde 55 ve yüzde 45 diye paylaşılacağından Beşiktaş'ın geliri de azalmış olacaktı. Galatasaray, PSV'yi elese ve gruplara kalmayı başarmasaydı bile Beşiktaş, 200 bin euro daha kazanacaktı.

UEFA ücretlerde kesintiye gitti

Galatasaray ise play-off turuna kalmadan Şampiyonlar Ligi'nden elendiği için 6 takıma verilecek 5 milyon euro'daki payından oldu. Ayrıca UEFA, koronavirüs pendemisi sebebiyle bu sezon dağıtacağı paralarda kesinti yapma kararı aldı. 531 milyon euro'luk gelirinden olan UEFA, takımlara yapacağı katkıyı 416.5 milyon Euro'ya düşürdü. Bu kesinti 5 yıl boyunca sürecek. Her yıl kulüplere verilecek paradan 83.3 milyon euro kesinti yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Galatasaray, Beşiktaş, PSV, UEFA, Şampiyonlar Ligi,
Yorumlar
Haber Yazılımı