Galaksimizin merkezindeki kara delik grüntülendi!
Haber
14 Mayıs 2022 - Cumartesi 09:36 Bu haber 567 kez okundu
 
Galaksimizin merkezindeki kara delik grüntülendi!
Avrupa Güney Gözlemevi’nden Samanyolu Galaksisi ile ilgili büyük bir keşfi duyurmak için TSİ etkinlik düzenleyeceğini açıklamıştı. Yapılan bu duyuru karşısında TSİ 16:00’da etkinlik gerçekleşti.
BİLİM Haberi
Galaksimizin merkezindeki kara delik grüntülendi!

Gözlemevinin İnternet sitesi ve YouTube platformu kanalından canlı olarak yayınlanan etkinlikte, galaksinin merkezinde bulunan ‘’süper kitleli’’ kara delikle ilgili olacağı düşünülüyordu.

Etkinliğin start ermesi ile bu tahminler doğrulandı. Bununla birlikte gökbilimciler Sagittarius A* isimli kara deliğin ilk fotoğrafını yayımlayarak, bu durum soluksuz takip edildi.

Güneş’in kütlesinin 4 milyon katından fazla büyük olan dev kara delik yaklaşık olarak 26 bin ışık yılı uzaklıkta yer alıyor. Çekilen fotoğrafta dev kozmik cismin, güçlü çekim kuvvetine kapılarak artan yüksek sıcak gazdan gelen ışıkla çevrildiği görülmektedir. Bu çemberin adına ‘’yığılma diski’’ adı da veriliyor.

Öte yandan parlak diskin ortasında bulunan karanlık alanda da kara deliğin merkezi kısmı gösteriliyor.

ABD’nin başkenti olan Washington’da organize edilen etkinlikte bu zamana kadar çekilen ilk kara delik fotoğrafı 2019 yılında kaydedilmişti. O an astronomlar da bulunmaktaydı.

Bulunan kara deliklerin tamamı uzun yıllardan beri vaar olduğu biliniyor. Fakat bu çekim kuvvetinden hiçbir madde kaçamağı için kara delikleri izlemek 2019 yılına kadar imkansızdı.

O yıl gökbilimciler, Virgo galaksi kümesinde yer alan M87 galaksisin süper kütleli kara deliği görüntüleyerek bir ilke imza atmıştı.

 

 

Kaynak: Editör: Ferhat Çolak
Etiketler: Galaksimizin, merkezindeki, kara, delik, grüntülendi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı