G7'den küresel aşı girişimine 7,5 milyar euro
Haber
20 Şubat 2021 - Cumartesi 13:09 Bu haber 138 kez okundu
 
G7'den küresel aşı girişimine 7,5 milyar euro
Ana gündem maddesi salgınla mücadele olan G7 zirvesinden Kovid-19 aşısının adil dağıtımı için 7,5 milyar euro kaynak sözü çıktı.
DİĞER Haberi
G7'den küresel aşı girişimine 7,5 milyar euro

Dünyanın en güçlü ekonomilerine sahip yedi ülkenin oluşturduğu G7 grubu liderleri, video konferans yöntemi ile bir araya geldi.

Zirve sonrasında basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, küresel aşı girişimi Covax için toplam 7,5 milyar euro kaynak sağlanacağını açıkladı. Küresel düzeyde aşılama yapılabildiği zaman koronavirüs pandemisinin üstesinden gelinebileceğini belirten Merkel, dünyada aşı dağılımının 'adil' olması gerektiğinin de altını çizdi.

ABD'DEN 4 MİLYAR DOLAR

ABD Başkanı Joe Biden, ülkesinin söz konusu projeye (Covax) yaklaşık 4 milyar dolarlık bir katkıda bulunmaya hazır olduğunu dile getirdi.

JAPONYA'DAN 200 MİLYON DOLAR

Zirvede konuşan Japonya Başbakanı Suga Yoşihide yeni tip koronavirüse karşı aşıya adil ve eşit küresel erişimi hedefleyen COVAX mekanizmasına 200 milyon dolar taahhüt etti.

KANADA'DAN 220 MİLYAR DOLAR

Zirve'nin bir diğer ülkesi olan Kanada, Covax'a 200 milyon dolar kaynak aktarmayı taahhüt etti.

İNGİLTERE'DEN 970 MİLYON DOLAR

İngiltere ise salgınla mücadeleye karşı oluşturulan küresel aşı ittifakı Covax'a 970 milyon dolar kaynak aktaracağını belirtti.

AB'DEN 1 MİLYAR EURO

Avrupa Birliği, COVID-19 Aşıları Küresel Erişim Programı'na katkısını 1 milyar euroya yükseltti.

Toplantıda söz alan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da zengin ülkelerin sahip oldukları aşıların yüzde 4 ila yüzde 5 kadarını hemen yoksul ülkelere bağışlamalarını önerdi. Bu konuyu Financial Times gazetesine, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile de görüştüğünü ifade eden Macron, Merkel'in konuya sıcak baktığını dile getirerek, böyle bir adımın zengin ülkelerdeki aşı planlamasına da zarar vermeyeceğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü de Macron'un gündeme getirdiği fikirden duyduğu memnuniyeti, "Muazzam bir gelişme" açıklaması ile dile getirdi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör: Hakan Yakın
Etiketler: G7'den, küresel, aşı, girişimine, 7,5, milyar, euro,
Yorumlar
Haber Yazılımı