“Futbolda şike” davası sonuçlandı
Haber
04 Haziran 2021 - Cuma 13:32 Bu haber 404 kez okundu
 
“Futbolda şike” davası sonuçlandı
FETÖ’nün “Futbolda Şike” kumpası davası sonuçlandı. Buna göre futbolcu ve yöneticilere karşı tuzak kurdukları gerekçesiyle kapatılan Samanyolu Yayın Grubu Başkanı olan Hidayet Karaca'ya1406 yıl hapis cezası verildi.
SPOR Haberi
“Futbolda şike” davası sonuçlandı

Bugün İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapılan duruşmada mahkeme heyeti başkanı verilen kararı okudu. Mahkemenin verdiği karara göre, FETÖ’nün yayın organı olan ve daha sonra kapatılan Samanyolu Yayın Grubu’nun o dönem başkanı olan Hidayet Karaca, 76 kez uygulanmak üzere ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal’, 166 kez ‘resmi belgede sahtecilik’ ve 91 kez ise ‘iftira’ suçlarından toplamda 1406 yıl hapis cezası verildi.

LOKMAN YANIK

Fetullahçı Terör Örgütü'nün ‘futbolda şike’ araştırma ve soruşturma sürecini başlattığı iddia edilen ve yargılanan eski polis memuru Lokman Yanık hakkında ise ‘silahlı terör örgütüne yardımda bulunmak, 91 defa uygulanmak üzere ‘iftira’ ve ‘resmi evrakta sahtecilik’ gibi suçlarından toplam 161 yıl 8 ay hapis cezası verildi.

NAZMİ ARDIÇ

Öte yandan o dönem İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü yapa Nazmi Ardıç da, 74 kez ‘haberleşmenin gizliliğini ihlal’, 86 kez ‘iftira’ ve 148 kez ‘resmi evrakta sahtecilik" gibi suçlardan toplam 1972 yıl 10 ay hapis cezasına çarpıtıldı. Ayrıca görülen davada, diğer sanıklara ise bir takım suçlardan hapis cezası verilirken, bazıları da suçlardan beraat etti.

ŞİKE DAVASI NEDİR NE ZAMAN BAŞLADI?

2011 Türk futbolu şike davası ya da 3 Temmuz süreci, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin yapmış olduğu 8 aylık teknik ve fiziki takip inceleme neticesinde 3 Temmuz 2011 tarihinde Türkiye'nin 15 şehrinde eş zamanlı olarak gerçekleştirdiği operasyonla birçok aktif yönetici ile futbolcunun gözaltına alınması sonucu başlayan davadır. Türk futbol tarihinin en büyük skandallarından birisidir. 2010-11 sezonunda Süper Lig ve 1. Lig'in bazı müsabakalarında şike yapıldığı ve teşvik primi verildiği iddiası üzerine başlatılmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: futbolda şike, şike davası, şike davasında verilen cezalar, nazmi ardı, lokman yanık, Hidayet Karaca,
Yorumlar
Haber Yazılımı