Fransızlar Türk İHA’lara hayran kaldı
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 17:34 Bu haber 397 kez okundu
 
Fransızlar Türk İHA’lara hayran kaldı
Fransızlar Türkiye’nin gözbebekleri ve özellikle teröre karşı ve Azerbaycan Ermenistan arasındaki savaşta büyük rol oynayan İHA’lara hayran kaldı.
TEKNOLOJİ Haberi
Fransızlar Türk İHA’lara hayran kaldı

Fransa’da yayın yapan Le Figaro gazetesi, Türkiye’nin yalnızca 15 yıl içinde dünyanın başlıca insansız hava araçları (İHA) üreticilerinden olduğunu yazdı. Le Figaro gazetesi, İHA'ları kaleme aldığı haberinde Türk yapımı olan İHA'lara ayrı bir başlık açtı.

LİBYA’DA YAŞANAN ÇATIŞMALAR

Le Figaro, “Türk dış politikasının hizmetinde bir teknoloji” başlıklı haberinde, 2020’nin ilkbahar aylarında Libya’da Halife Hafter komutasındaki Libya Ulusal Ordusu ile Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı askerler arasındaki yaşanan çatışmada STM şirketi tarafından üretilen 2 Kargu-2 intihar İHA'sının önemli bir rol oynadığını belirtti.

TEMEL İHA ÜRETİCİLERİ ARASINDAKİ YERİNİ ALDI

Bu durumun tartışılmaz bir konu olan 'İHA'ların Türk savunma sanayisi piyasasında yükselişini ve savaş alanında kullanımının yaygınlaştığını' ortaya koyduğu aktarılan haberde, "Yalnızca 15 yılda, Türkiye Amerikan, İsrail ve Çin modelleriyle rekabet arzusuyla dünyanın en temel İHA üreticileri arasındaki yerini aldı" şeklinde ifadeler kullanıldı.

GÜÇ DENGELERİNİ DEĞİŞTİRDİ

Le Figaro gazetesinin haberinde Kargu, Bayraktar, Anka, Karayel, Alpagu gibi Türk üretimi İHA'larının etkili olmalarının yanında uygun fiyatlı olduğu yazıldı. Türk İHA'larının 5 yıldır sınır ötesindeki operasyonlarda kullanılmaya başlandığı kaydedilen haberde, "Giderek daha etkili olan Türk İHA'ları sadece Libya’da değil, Dağlık Karabağ’da da güç dengesini değiştirdi" denildi.

Haberde, Türk İHA'larının gittikçe daha fazla sattığı belirtilerek Azerbaycan, Katar, Ukrayna ve Tunus ve NATO ülkesi Polonya'nın Türk silahlı insansız hava aracı satın aldığı; Letonya, Macaristan ve Arnavutluk'un yanı sıra başka ülkelerin de Türk İHA'larına ilgi gösterdiği anımsatıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: iha, iha bayraktar, türk savunma sanayi, 2 Kargu-2 intihar İHA,
Yorumlar
Haber Yazılımı